| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut un porumbel acum 3 zile picat din cuib rănit la picioruș la luat acasă și la hrănit cu pâine înmuiată în apa și aseară pe la vreo 1 mai dus sa mă uit la el ce face dar tot închidea și deschidea gura și a doua zi la văzut mort și eu mă atașate foarte mult de el și când la văzut mort a fost distrus ce pot sa fac am un sentiment ciudat în mine și de fiecare candidat încerc sa povestesc ce sa întâmplat îmi curg lacrimi din ochi... ce pot face sa nu mai fiu așa P.S am 12 ani

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când un porumbel respiră cu dificultate, cum l-ai văzut tu, viața lui e pe sfârșite. Nu ești tu de vină, iar faptul că ești sensibil, e ceva frumos, deși de multe ori, trist. Fiindcă sensibilitatea și mila, în astfel de cazuri, îți vor aduce doar lacrimi.
Porumbelul a fost bolnav. Cât timp e sănătos, iar aripile nu-i sunt afectate, piciorușele rănite (ori lipsa parțială a acestora) nu reprezintă o piedică în calea zborului său. Nu l-ai fi putut vindeca. Avea o boală incurabilă. Specifică păsărilor. Afară, dacă l-ai fi lăsat, s-ar fi stins, mai repede. Dar așa, te-ai îngrijit de el, iar gândul acesta, ți-ar putea mângâia puțin sufletul. Știu că ai fi făcut (și) mai multe pentru el, dacă erai posesorul unei puteri supraomenești. Însă așa, i-ai dăruit, atât cât ai putut. Iar protecția și dragostea ta au fost totul...

1 răspuns:
| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Nu tu esti de vina pentru ce s-a intamplat. Ai incercat sa il ajuti, dar animalele nu se pot adapta in mediul nostru de viata mai ales daca sunt bolnave.