| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa trimit catelul cu o alta persoana cu masina pe traseul UK - Romania. Catelul este pe numele meu, as dori sa stiu daca persoana respectiva intampina probleme la vama. Va trebui sa aiba o procura sau vreo declaratie de incredintare? Multumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La vama, persoana va trebui sa aiba pasaportul cainelui /actele de sanatate la zi, sa fie tinut in cusca de transport agreat (cu apa, alimente si conditii de aerisire si temperatura normale.
Daca in actele cainelui esti trect ca si stpanul /responsabilul lui, atunci va trebui sa faci si imputernicire notariala persoanei care-l transporta.

| Unkkk31 a răspuns (pentru Bula):

Imputernicire notariala...asta cum ar trebui sa se desfasoare? Exact ca la un copil? Noi ne aflam in UK.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Unkkk31):

Exact.