| LPCTSTR a întrebat:

Azi am primit 2 perusi.
Am observat foarte riguros ciocul si ceva ce par a fi negi la un ochi la unul dintre papagali.
M-am documentat si am aflat ca pot fi infectati cu acarienii râiei.
Asa ca am inceput sa observ diferentele dintre papagalul meu sanatos si dintre cei 2 noi veniti.
Am auzit de la alti detinatori de papagali ca daca au bete din lemn, papagalii se pot alege cu paduchi. Tin sa mentionez ca cusca in care au venit papagalii contine bete din lemn.
Oare paduchii aceia sunt acarienii raiei?
Si ce pot face pentru a scapa de ei?
Ma intreb, cum la gaini daca dezvolta negi la ochi, se da cu albastru de metilen, oare pot folosi acelasi tratament si pentru papagali?
Am aflat ca pot folosi si ulei de parafina, dar nu stiu de unde pot face rost de el.

Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Cel mai bine e sa chemi sau sa-i duci la veterinar, acolo o sa vada daca e sarcoptul raiei si o sa iti dea un tratament adecvat.
Uleiul de parafina nu e antiparazitar, negii sunt si ei alta poveste (infectie cu papilomavirus), se vede ca ai gasit pe net numai prostii. Intreaba un specialist.