| Deyuta_Andreyuta_1996 a întrebat:

As dori sa aflu si eu mai multe detalii despre papagalii perusi. Acum 2 zile a fost ziua mea si am primit cadou 2 papagali perusi care mi-am dorit de foarte mult timp dar problema este ca nu prea stiu multe despre ei, ati putea sa ma ajutati si pe mine cu cateva detalii? Cum trebuie dresati? Pentru ca sunt foarte speriosi si daca ma apropii de cusca incep sa zboare prin cusca si sa faca galagie. Cand fac pui sicum imi dau seama cand o sa faca oua? Am inteles ca atunci cand imprastie papagalul mancarea, dar el face asta deja. Cum Ii invat sa se puna pe deget si cand le dau drumul in casa sa nu mai zboare in toate directiile foarte speriati, si am inteles ca dupa un timp vor intra singuri in colivie cand le dau drumul asa este? Nu stiu ce intrebari sa va mai pun dar daca mai stiti voi alte lucruri despre papagali va rog sa mi le ziceti si mie deoarece eu sunt iubitoare de animale si pasari si vreau ca acesti doi perusi sa isi dea seama de asta si sa nu mai fie asa speriosi sa pot sa ma joc cu ei. Astept raspunsurile voastre. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Deyuta_Andreyuta_1996 explică (pentru WarriorCat):

Multumesc si multumesc si pentru raspuns dar eu doream informatii de la persoane care au deja papagali perusi acasa ca de pe net am citit tot ce a fost posibil

| WarriorCat a răspuns (pentru Deyuta_Andreyuta_1996):

Cu mare drag!

Am avut si eu papagal perus.
Necesita foarte multa atentie, trebuie sa vorbesti cu el, sa te joci cu el... asa daca esti plecata... mai bine il dai la cineva laughing

| Andreeasmile1607 a răspuns:

Paai sunt atat de multe de spus happy. Din cate stiu eu perusii fac pui doar atunci cand le pui o casuta speciala in cusca(nu prea stiu cum sa explic) Eu am perusi de mult timp dar nu au facut pui pana acum deci nu pot da un, raspuns sigur. In ceea ce priveste dresatul perusilor iti trebuie rabdare, prima data obisnuiestei cu tine(cel mai simplu mod ar fi sa stai destul de mult timp lângă ei, si sa bagi degetul prin grilaj ca ei sa vina la tine) Mai apoi le dai drumul prin camera. Nu prea știu ce sa iti mai zic deci dacă nu am fost clara ma poti intreba ceea ce te interesează big grine p. s. Atunci cand esti in preajma lor incearca sa vorbesti mai incet și sa nu faci miscari bruste happy Imi pare rau pentru eventualele greseli de ortografie, au fost facute din pura neatenție tongue

| Deyuta_Andreyuta_1996 explică:

Eu am incercat toate metodele posibile sa ii si dresez, le-am luat si cuib ca sa faca oua dar ei tot speriosi sunt si de cuib nici nu se ating, nu inta in el, nu stiu ce sa le mai fac vreau sa fie si ei prietenosi :-(

| Alexandrudmn a răspuns:

Pai fac pui doar daca le pui in cuib cu un patut moale in el. Poti baga mana in colivie pana se obisnuieste cu ea si nu mai zboara pe acolo. Oricum trebuie sa astepti cateva saptamani sa se acomodeze. Hraneste-i cu mana.