| Anonim9118 a întrebat:

Salut, boala PIF la pisici ce este mai exact? Pe net zice că e un fel de Corona virus care se răspândește la patrupede ...in fine de ce unii prefera sa le eutanasieze in loc să le dea tratament și după 14 zile să se facă sănătoase? Chiar costa atât de mult acest tratament? Chiar și dacă ar costa eu nu as face așa ceva, întotdeauna există și o a3a șansă exact ceva de genul era să facă bunica cu o găină ce nu se simțea bine dar găină și-a revenit. ...in concluzie cat costa un tratament de PIF la pisici?

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

În jur de 2000 de dolari.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Intreaba pe medicul veterinar.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salut! Coronavirusul este virusul, PIF este boala. Daca au virusul nu neaparat fac si boala.
Tratamentul pentru PIF (peritonita infectioasa felina) dureaza cel putin 84 de zile (12 saptamani) si da, ajunge undeva la 2000 - 3000 dolari. Medicamentul pentru PIF nu este aprobat in Europa, de aceea trebuie comandat fie din China sau America.
In general proprietarii opteaza pentru eutanasiere atunci cand starea pisicii este foarte grava si ei nu-si pot permite tratamentul. Este o decizie grea, dar in lipsa de optiuni, ei aleg ca animalul sa nu mai sufere (uite exemplu de cum se ia decizia de eutanasiere: https://www.veterinarladomiciliu.ro/......momentul/)
Daca vrei mai multe detalii despre PIF gasesti aici: https://www.veterinarladomiciliu.ro/......preventie/
Cu stima!