| Aalexander a întrebat:

Salut.
Ca sa vinzi caini ( sau alte animale ) legal ce acte iti trebuiesc si cam cat costa?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Ca sa vinzi legal trebuie sa-ti faci canisa.
Pentru inceput trebuie sa te inscri in asociatia chinololgica si cainii trebuiesc inregistrati,vei primi si un afix(ce am zis eu e in mare,daca mergi la asociatia chinologica de care aparti iti vor spune ei care sunt toate procedurile).
Un pui,cand pleaca din canisa ta trebuie sa fie insotit de: pedigree, carnet de performanta, microcip, carnet de sanatate cu deparazitarile si vaccinarile la zi, optionl pasaport. Pedigree-ul se scoate dupa ce cuibul a fost inregistrat la asociatie(75lei/pui in Bucuresti). O data cu ped-ul vine carnetul de performanta si microcipul.
Inainte de a monta cainii trebuie sa mergi cu ei in expozitii pentru dreptul de monta.
E costisitoare o canisa si sunt multe de spus,eu am zis in mare ce era de zis. Tu trebuie sa platesti: afixul canise,adapostul animalelor(trebuie sa aiba separat loc unde vor naste femelele,cu caldura, culcus special, pe langa adapostul unde vor sta toti cainii, atat pe timp de vara cat si iarna, ca nu poti sa tii 3-4 caini in casa...), hrana superpremium,vitamine,masculul folosit la monta,hrana si vitamine speciale de pe timpul gestatiei,inregistrarea puiulor, pedigri-ul fiecarui pui, vaccinarea si deparazitarea, hrana puilor etc. O femela nu poti sa o montezi la fiecare ciclu, mai exact de 2 ori pe an,pentru pui de calitate si daca t la femela se monteaza o singura data pe an,pentru a avea timp sa se refaca. Prima data se monteaza dupa un an jumatate-doi,altfel cateaua se va opri din crestere, iar puii nu vor fi de calitate.
Ca sa vinzi legal inseamna selectia si ameliorarea rasei, cu asta se ocupa o canisa, iar un inmultitor/samsar monteaza femelele fara cap, de 2 ori pe an,ca si cand ar fi o fabrica.

Daca vrei ceva mai usor, cumparati doi pui cu pedigree, femela si mascul, nu frati sau doar femela, pana la 1 an jumatate-doi(in cazul femelei,masculul poate fi dat la monta dupa un an) mergi in expozitii cu ei pentru a obtine dreptul de monta. Ii montezi,daca nu ai mascul tu trebuie sa platesti monta,dar cauti un mascul tot cu pedigree,un exemplar pe masura femelei. Pe timpul gestatiei ii oferi hrana de calitate,vitamine, dupa fatare mergi inregistrezi puii, le scoti pedigree, ii vaccinezi, deparazitezi si dupa 6 saptamani ii poti vinde. Un pui cu pedigree costa minim 150e, dar daca nu au un pedigree exceptional(multi campioni, etc.) pretul unui pui nu trece de 300e.

Cei care isi fac canise sunt mari iubitori de caini,persoane care,intr-adevar,vrea sa se afirme cu ceva,vrea sa imbunatateasca rasa respectiva. Dintr-o canisa nu scoti multi bani,uneori,iesi si in pierdere,fiindca toate ingrijirile inainte,in timpul gestatiei si dupa fatare trec peste pretul unui pui.

Eu zic sa te reprofilezi. O vanzare legala inseamna sa fi in regula cu actele,cel mai legal este o canisa,ceva naspa, care strica si rasa pe care vrei sa o inmultesti sunt samsari care vand prin targuri, mercador, dar si "canisele" premium, kris...

2 răspunsuri:
| CristiMC a răspuns:

E bine sa ai un carnet de sanatateal cainelunui e costa aproximativ 100 lei. era bine daca pune-i si rasa de caine sa-ti dau mai multe informati!

| Aalexander explică (pentru CristiMC):

N am o rasa anume.
Am o afacere cu calculatoare si vreau sa mai fac si ceva cu animalele astea.