| bogdiy a întrebat:

ce informati imi puteti da despre rasa golden retriever?

3 răspunsuri:
| Ho1 a răspuns:

Fondatorul rasei a fost un pui de Retriever cu blana scurta, de culoare aurie, care se numea Nous. Primele exemplare au ajuns in Canada in anul 1881, iar dupa 9 ani rasa a fost introdusa in SUA.
Loial, increzator, dornic de a face pe plac stapanului - acesta este Golden Retriever-ul. Este activ si iubitor - foarte potrivit pentru un caine de familie. De asemenea, datorita faptului ca intotdeauna vrea sa fie pe placului stapanului este recomandat pentru participarea la concursuri de dresaj.

Afectiv cu toata lumea, inclusiv cu alti caini, Golden Retiever-ul nu are instinctul de aparare intalnit la cainii de paza. Nu ataca, in schimb pot semnala apropierea strainilor.

Aceasta rasa are nevoie de compania omului pentru a fi fericita. Daca este lasat mai mult timp singur, poate deveni un caine rautacios. Este un caine cu abilitati multiple: vanatoare, detectarea drogurilor, prinderea infractorilor pe bazei adulmecarii urme, dresaj si chiar acrobatii.

Ii place foarte mult sa inoate. Este predispus la displazie de sold. Este o rasa ce poate fi crescuta in apartament daca ii oferiti plimbari multiple. Va fi insa mai fericit daca va avea o curte unde sa poate fi mult mai activ si exuberant.
Atentie la alimentatie - are tendinta de ingrasare.
Culori : Crem, galbui
Inaltime : 50-60cm
Greutate : 27-36 kg
Durata vietii: 10-12 ani
Boli : Displazie de sold, cataracta, epilepsie
Golden Retriever-ul este cu siguranta una din cele mai cunoscute rase de caini din lume, fiind foarte apreciat pentru calitatile sale. Utilitatea acestor caini este pe o scara foarte larga de la cainele de companie care este deosebit de atasat de copii, pana la cainele folosit la activitati de salvare sau pentru insotirea persoanelor nevazatoare.

| Dafii a răspuns:

Un caine foarte sociabil si foarte cuminte daca e educat cum trebuie. am un golden in cartier, o femela superba, e dresata si foarte cuminte, daca o supara vreun caine cearta si isi arata coltii dar nu se repede. ii trebuie miscare unui astfel de caine, merge sa il cresti la bloc dar sa nu stai la garsoniera, sa ai ceva spatiu si sa aiba parte de miscare zilnica si plimbari lungi. ia-ti cu incredere, sunt caini sociabili si usor de dresat fata de alte rase. daca ai grija sa il socializezi de mic nu vei avea nicio problema.

E un catel iubitor, ascultator si ft cuminte. trebuie sa il periezi cam de 2 ori pe sap. poate sta si singur cam 4-5 zile ( sa aiba apa si mancare, dar e ft jucaus. la bloc nu il poti tine

Informatii :

Constitutia: aspect stralucitor, corp robust, patratos, cu un spate scurt si drept
Blana: deasa, lunga, ondulata
Culoare: auriu deschis sau inchis
Coada: lunga, stufoasa, usor ridicata in sus
Capul: craniu mare, expresie blanda
Urechile: marime si lungime medie, pozitionate la nivelul ochilor
Ochii: caprui inchis
Origine: rasa crescuta de Lord Tweedmouth la jumatatea secolului al XIX-lea; poreclit "Russian Tracker", lordul Tweedmouth a facut cunoscute oamenilor rasele Setter, Bloodhound si spaniel, care sunt originile retrieverului de azi
Purtarea
Temperamentul: excelent, este un caine foarte bland
Training: sunt foarte usor de dresat, intrucat vor sa le faca oamenilor pe plac
Compania: ideali caini de familie, sunt buni cu copiii, chiar si daca nu au fost crescuti in preajma lor
Paza: nu
Galagios: nu chiar
Abilitati speciale: raspunde foarte repede la dresaj
Atentie la: se comporta bine cu alte animale, daca este obisnuit de mic cu ele
Ingrijirea
Nevoia de exercitii: putine cat sunt mici, apoi cat de multe le puteti oferi
Igrijirea blanii: zilnica, folosind o perie de sarma
Hrana: sunt predispusi la obezitate, de aceea este recomandata o dieta echilibrata, alcatuita din mancare speciala pentru caini
Nevoi speciale: -
Sanatatea
Probleme mostenite: displazie a soldului si probleme ale ochilor; veterinarii au raportat un numar crescut de cazuri de cancer si pot suferi si de boala Von Willebrand
De retinut: artrita, mai ales daca sunt supraponderali
Statistici
Grupa: Gundog
Marime: mare
Greutate: 29-34 kg masculii si 25-28, 5 kg femelele
Inaltime: 55, 8-61 cm masculii si 53-55 cm femelele
Speranta de viata: 12 ani

Funditsuka?