| AdiMihai25 a întrebat:

Salut.
Ce mâncare ii pot oferi rasei de câini Akita inu, în afara de calciu, vitamine si vaccinurile la zi?
Mănâncă orice mănânc si orez, carne, peste, ciorba etc.
Aproape de toate.
Dar nu se îngrașă si nu isi formează mușchi ca pitbulul sau boxer etc.
Funda pls!

13 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai nici nu isi va forma muschi de gen lol, ca nu e caine de lupte.

| RobertMoon a răspuns:

Ăla nu este câine care pune mușchi pe el, așa este constituția lui.

| Sophieka a răspuns:

Tu pentru ce ti-ai luat catel, pentru impresie? Sau pentru lupte?

Si nu vezi ca pitbulul sau boxerul au corpuri diferite? Sunt rase de caini diferite, nu va avea niciodata ca acesti caini din exemplele tale.

El va ramane ca un catel de rasa Husky de exemplu.

| AdiMihai25 explică (pentru Sophieka):

Sunt constient, m-am interesat înainte de al lua,
dar mi se pare ca e cam slab, nu prea lângă orice,
Uneori pâinea o ascunde in pământ, granulele speciale nu se atinge de ele si e mereu castronelul plin.
Oase de vită în schimb e plăcerea lui.
Peste, carne in general etc
Ce altfel de mâncare sa ii mai ofer?
Ce pot sa fac sa mance granule ca sunt si sănătoase!

| Isabella223 a răspuns (pentru AdiMihai25):

Lasă-l cu castronului de granule in fata pana la urma trebuie sa mănânce sau i mai iei plicuri ori conserve speciale și amesteci conserva de carne cu granulele

| isemilia a răspuns:

Mergi la un veterinar si cere astfel de informatii. Totusi, sper ca nu vrei ca el sa arate ca celelalte rase mentionate de tine. Sunt rase diferite. Daca voiai sa arate astfel, trebuia sa alegi alta rasa. Ai grija la ce ii dai sa manance, in special cei Akita Inu pot avea probleme de la mancarea normala.

| Isabella223 a răspuns:

Buna, cât are Cățelu?

| AdiMihai25 explică (pentru Isabella223):

2ani si 6 luni.

| Isabella223 a răspuns (pentru AdiMihai25):

Am și eu dar are 2 luni și ceva dar eu i dau numai mâncare specială pentru câini, eram curioasa cât a fost mic al tău musca mereu, adică in momentu când ma joc cu el el mai mult musca decât sa se joace așa a făcut și al tău? Mulțumesc

| AdiMihai25 explică (pentru Isabella223):

Sigur.
Cat este mic e mai rau cau un copil.
În special Akita Inu Japonez.
Al meu este alb si e inima mea.
L am răsfățat si alintat cu toata dragostea mea.
Acum e mai mare si nu mai mușcă sau face gesturi prostești.
Cea mai mare bucurie care o are este cand ajung acasa si aleargă toata curtea de bucurie si ma face sa ma simt cel mai fericit din lume, iti spun pe propria piele.

| Isabella223 a răspuns (pentru AdiMihai25):

Al meu este portocaliu cu alb într-adevăr este o rasa foarte deșteaptă eu îl țin la apartament dar e scos mereu ma duc regulat cu el la veterinar, mâncare i dau numai specială
Sincer sa obișnuit ca toată lumea spunea ca nu se poate tine la apartament dar nu am treaba cu el singuru lucru cu mușcatu nu știam ce se întâmpla de musca așa rău și mereu, cât despre al tău dacă nu ia in greutate încearcă la veterinar sa vezi sa nu aibă vreo problema, al meu are deja 6 kg ia repede in greutate dar știu ca la 50 60 de kg masculi se opresc din a mai lua in greutate

| IsmailValentina a răspuns (pentru Isabella223):

Bună și eu am unul are 5 luni și aceeași mică problemă o avem și noi mai mult mușcă decât să se joace normal nu mai zicem ca ne rupe hainele de pe noi... eu am crezut ca doar al meu e asa nebun? nu stiu cum sa îl dezvăț de așa ceva. daca știe cineva aș fi recunoscătoare

| IsmailValentina a răspuns (pentru Isabella223):

Bună și eu am unul are 5 luni și ia în greutate constant câte 3 sau 4 kg la fiecare control medical... mie medicul veterinar mi-a spus ca in afara de mâncare specială și calciu să nu îi dau altceva să mănânce pentru ca este o rasă predispusă la boli digestive... ca idee eu îi dau numai boabe de la wolf și îi prind foarte bine. mult succes mergeți cel mai bine la medicul veterinar el vă poate îndruma cel mai bine