| anonim_4396 a întrebat:

ce rase de caini din categoria ciobanesti sunt interzise in Romania?(m-ar interesa in special ciobanescul german si belgian malinois daca sunt interzise sau daca imi trebuie vreun act de la politie ca sa detin vreunu caine din acele rase)

Răspuns Câştigător
| Elsiane a răspuns:

Nu îți trebuie vreun act sau ceva de genul ăsta ca să ai un ciobănesc german sau belgian malionois, nu sunt interzise și chiar dacă sunt câini polițiști toată lumea are. Nu poți avea un câine luat de la poliție fără un act, dar dacă îl cumperi tu, cu banii tăi și îl crești singur, nu îți ia nici un act. Baftă!

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ciobanescul german nu este interzis, cunosc multe persoane care il au fara nici un act.

| al3xdark a răspuns:

Ciobanescu german nu este interzis, dar belgianul malinois ai nev de un act prin procuratura ca sa fii de acord ca daca se intampla cv tu iti asumi totul in numele caineluihee hee bft