| bogdann1234 a întrebat:

Vreau sa imi iau un caine pentru curte. Ce rase se potrivesc pentru incepatori? Vreau un caine cu temperament gen ciobanescul german, ciobanescul belgian (usor de dresat, ascultator.) dar nu vreau una din aceste doua rase pentru ca nu prea imi plac ca aspect. Am o curte destul de mica (400mp) deci nu vreau caine mai mare decat ciobanescul german dar nici mic (bichon, pekinez si alte jucarii d'astea). Voi ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| dony89 a răspuns:

Vorbeste cu cineva avizat! un dresor e persoana potrivita care sa te indrume.
am aici unul cu care am vorbit si eu de multe chestii si am luat si cartile de pe site care sunt chiar foarte bune: www.cartedresajcanin.ro

sper sa fii multumit! eu cum vad ceva de genul pe aici il recomand pentru ca m-a ajutat mult si e serios si mi se pare ok sa ajut indirect si pe altii!
succes!

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu-ti lua ciobanesc german, o sa regreti, urla aiurea si e prost de pute.mananca gaini si cam atat.

| gabytzzaLOVE a răspuns:

Husky sau malamut de alaska sunt foarte isteti. golden retriver sau labrador si ei se potrivesc. chow chow e super dragut si nu sta decat la curte. nu-ti recomand sa-ti iei pitbull pentru ca la 5 ani ii cresc niste oase in zona creierului si trebuie eutanasiati. sper ca te-am ajutat!

| Aaavil a răspuns:

Iti recomand alti caini de talie medie gen Beagle sau Golden Retriever sau Labrador daca vrei un caine cu care si stai. Cu cat mai mare, cu cat mai multa mancare o sa manance si plimbarile va trebui sa fie lungi daca vrei un caine cu un temperament echilibrat.

| tictacct a răspuns:

Ia ciobanesc belgian e mult mai bun.

| beatrice049 a răspuns:

Dar de ce nu iti iei un Ciobanesc German?
am si eu unul.Sunt foarte ascultatoti afectuosi si inteligenti.Eu acta iti sugerez

| bogdann1234 explică (pentru beatrice049):

E suficient de mare o cusca de 100cm lungime cu 73 latime si 77 inaltime pentru un ciobanesc german matur?