| R0rry a întrebat:

Salut,

Ce se intampla daca pun o baterie mai mare la o masinuta cu telecomanda? Masina a venit cu o baterie lipo 2S 1600mAh si 7.4V iar cea pe care vreau sa o pun este de la o drona care are 2700mAh si tot 7.4V si 2S dar mai scrie pe ea 10C si 20Wh. O sa se arda sau va avea autonomie mai mare?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Vei obtine autonomie mai mare.
Nu are ce sa se arda, fiecare acumulator vine cu propria placuta electronica de management care este lipita direct pe borne si este ambalata impreuna cu cele doua celule de 3, 6v.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu nu cred că o să se ardă. Contează voltajul să fie asemănător; și în cazul de față, este. MAh este capacitatea de stocare; și este mai mare, deci ar trebui să reziste mai mult.

| romeo78 a răspuns:

De obicei nu este recomandat să folosești altă baterie decât cea de producător. Dar, dacă aveți bani de aruncat pe fereastră, riscați. Dar, numai să intre noua baterie, căci bănuiesc că au dimensiuni diferite.

| R0rry explică (pentru romeo78):

Sunt de acord cu ce spui dar este foarte mult loc pentru o baterie mai generoasa

| romeo78 a răspuns (pentru R0rry):

Da, dacă asta nu e problema. Doar că e vorba de faptul că fiecare componentă electronică, electrică are niște limite constructive la o anumită baterie, o anumită putere electrică etc. Ori dacă dumneavoastră modificați bateria, folosind un alt tip, cu alte caracteristici tehnice, am spus că există riscul să distrugeți mașinuța.