| MihailD a întrebat:

Salutare, am încercat recent să pun la o mașinuță teleghidată veche o baterie nouă, respectând voltajul și tipul bateriei, singura diferență este capacitatea ei, am trecut de la o baterie NIMH 7.2V de 1100mah la una exact la fel dar de 1600mah, problema este ca atunci când am conectat bateria nouă a început să se încălzească groaznic de tare, a început să iasă fum din placa de bază a mașinuței și a început să meargă cu spatele singură, telecomanda nefiind pornită, există cumva posibilitatea să fi conectat bateria invers? Sau care ar mai putea fi motivul, din câte am înțeles o baterie cu capacitate mai mare ar trebui doar să ajute la o durată mai mare de funcționare, vă rog să mă ajutați mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Bogdan0783 a răspuns:

Adevarat, amperaj mai mare autonomie mai mare. Daca nu ai gresit polaritatea cauza ar putea fi vechimea masinutei. Componentele electronice imbatranesc si ele.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Raspunsul este in intrebarea ta.
Amperajul. Se pare ca ai bulit-o de tot daca a iesit fum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai stricat o arunca o la gunoi.