| LowWw a întrebat:

Salut , cine imi da cele mai multe informatii despre hranire/dresaj si alte chestii referitoare la rasa "Cane Corso " ii dau funda!

Răspuns Câştigător
| CrissuCristina a răspuns:

1. Pielea fetei – este foarte indicat ca la fiecare 3-4 zile (sau cel putin o data pe saptamana) sa curatati cutele si pliurile pielii de pe capul acestui caine. Cane Corso prezinta o abundenta a pielii in zona craniului, ca toti cainii Mastiff, si in cutele formate de excesul de piele se poate acumula murdarie generatoare de infectii. Acolo unde observati iritatii sau rani usoare, este bine sa folositi o solutie antiseptica usoara, sau infuzie de ceai de musetel;

2. Ochii – mai ales zona pleoapelor este sensibila la aceasta rasa de caini, afectiuni ca entropionul sau ectropionul fiind destul de des intalnite. Masca inchisa la culoare a fetei si pleoapele cazute pot masca usor semnele unor afectiuni, deci este bine sa verificati din cand in cand starea de sanatate a ochilor, pentru a evita complicatiile;

3. Urechile – daca doriti sa integrati acest caine in poza armonioasa a familiei, meditati de doua ori daca este necesar sa ii cupati urechile. In cadrul acestei rase de caini decuparea urechilor si a cozii se practica destul de des, dar este o practica motivata de trecutul de caine de vanatoare al rasei Cane Corso. Evitand „modelarea" acestor parti anatomice, veti permite acestui animal impunator de la natura sa-si pastreze un aspect mai prietenos si mai calm. Si asa corpul musculos, privirea concentrata si talia mare pun la respect, poate este bine sa nu mergeti prea departe cu accentuarea aspectului amenintator, pentru a castiga increderea in animal a prietenilor de familie care obisnuiesc sa va viziteze;

4. Labele – cel putin o data pe luna este bine sa verificati cu atentie starea pernutelor si a ghearelor. Fiind un caine de talie mare, cu respectabila masa corporala (40-50 de kilograme), labele sunt intens solicitate. In primii ani de viata un catel din rasa Cane Corso este ca argintul viu si toleranta mare fata de durere ii va permite sa ignore anumite rani in zona labelor. Dar cresterea in masa corporala va transforma relativ usor o problema nesemnificativa in ceva mult mai serios si trebuie sa stiti ca, in caz de tratament, acesti caini pot fi niste pacienti dificili, care nu vor suporta sa ramana imobilizati prea mult;

5. Blana – Cane Corso este un caine cu naparlire nesemnificativa. Baia se va efectua rar, cand situatia o impune, igiena parului fiind usor de efectuat. Din cand in cand, in loc de periajul ocazional, folositi o carpa umeda cu care masati blana in sensul de crestere a firelor de par. Puteti folosi in acest sens si uleiuri special recomandate raselor cu par scurt si lucios;

6. Tonusul muscular – dupa cum usor va veti da seama, un Cane Corso nu releva nota greoaie a cainilor Mastiff in forma clasica. Este un animal mult mai agil si mai dinamic decat rudele sale molossoide si are nevoie de miscare. Va va insoti cu placere la antrenamentele de jogging si in drumetii. Aveti in vedere o medie de 90 minute de activitate dinamica pe zi, cel mai bine derulata intr-un teren variat, chiar accidentat. Acest animal, asa cum subliniam, nu este greoi, cum poate ca sugereaza aparenta, el este capabil de miscari foarte agile, simte nevoia sa se exprime fizic la cote inalte, chiar daca este un caine de talie mare. Cane Corso este foarte bun prieten cu apa si se va bucura de bai in lacuri sau apa marii. Chiar si atunci cand inainteaza in varsta, chiar daca va arata o mai mare placere pentru clipele de repaus si se va bucura vizibil de perioadele de inactivitate, un astfel de caine trebuie motivat sa isi desfasoare programul de miscare si antrenament. daca va veti implica in jocuri si exercitii alaturi de el, va dovedi o vigoare semnificativa si la varste inaintate. Bineinteles, evitati in aceasta etapa sa il mai provocati la depasirea unor obstacole de mari dimensiuni sau in executarea unor salturi de o prea mare amploare.
Cane Corso are nevoie de o alimentatie adaptata dimensiunilor corporale, precum si stilului propriu de viata. Chiar daca nu este un caine sensibil, puiul de Cane Corso trebuie hranit cu multa atentie, tinand cont de ritmul de crestere si de necesitatile de calciu si de vitamine pe parcursul dezvoltarii. Practica de a hrani sau de a vitaminiza in exces puiul este contraindicata, deoarece aceasta poate dauna grav scheletului aflat in faza de dezvoltare. Cel mai simplu si mai eficient este sa-i administrati o hrana uscata (crochete) de calitate, adecvata perioadelor de dezvoltare a puilor, astfel evitandu-se o eventuala hranire sau vitaminizare necorespunzatoare.

Cainele adult trebuie hranit in functie de miscarea pe care o face zilnic. Astfel, un exemplar activ este bine sa primeasca o cantitate mai mare de hrana, destinata cainilor cu consum de energie ridicat, care poate fi consumata uscata sau rehidratata. Pentru a evita torsiunea de stomac, una dintre cele mai des intalnite probleme de sanatate la Cane Corso, ratia zilnica poate fi impartita in doua mese. Avand in vedere nevoia sporita de exercitiu a acestei rase canine, ar fi ideal sa aiba la dispozitie un spatiu in care sa alerge in voie. Daca insa acest lucru nu este posibil, cainele se va multumi si cu plimbarile zilnice menite sa-i satisfaca nevoia de miscare.

In incheiere putem afirma fara putinta de tagada ca, datorita temperamentului deosebit, acest caine minunat face fata cu brio oricarei situatii, fie ca indeplineste sarcini de paza si aparare, fie ca este doar un simplu membru al familiei. Cane Corso nu isi va dezamagi niciodata stapanul!

1 răspuns:
| CrissuCristina a răspuns:

Deci imi dai funda? big grin