Salut,cred ca papagalul meu e bolnav sau nu stiu ce are,este foarte slabit,adica abia mai sare pe bara de jos din colivie ca,cade, si nici nu mai zboara.Toata ziua sta umflat in pene si nu face nimic. Ce sa-i fac? Plz

Răspuns Câştigător
| Andr3 a răspuns:

Eu stiam k papagalii cand se unfla nu au fost hraniti. Poate nu ii mai placea mancarea.....Si eu am avut un papagal care se comporta la fel, apoi a facut diaree, l-am dus la doctor si am dat aproape 2 mil pentru un tratament de 3 zile, tineam f mult la el si totusi a murit in a5a zi...a4a se comporta normal si dintr-o data, a 5a zi s-a umflat iar si a murit.Du-l la medic, poate al tau va fi bine

5 răspunsuri:
| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Noi zicem ce zicem dar mai bine dul la vbeterinar, e mai bine sa mergi personal la el decat sa ne intrebi pe noi, e posibil ca noi sa zicem tampenii.

| babyalexa a răspuns:

Daca ti la el du-l la veterinar. Orice sfaturi ti-am da noi nu cunoastem detalii iar problemele de sanatate ale oamenilor sau animalelor nu se rezolva pe site-uri.Nu te supara dar asta este adevarul.

| ligiligi a răspuns:

Buna! e bolnav.Trebuie sa il duci urgent la veterinar.El iti va spene daca papagalul mai are sanse la viata(dar eu nu prea cred). Poate iti va da ceva medicamente sau vitamine pentru el. Daca veterinarul spene ca poate se va face bine sa il ti in casa si sa il ingrijesti foarte bine. Daca moare cumpara altul.Multa bafta!

| qrage a răspuns:

Daca mananca, incearca sfarama-i foarte putin dintr-o pastila de Tetraciclina si amestec-o cu mancare. Tetraciclina are spectru larg de actiune impotriva multor infectii, si ai sanse sa il pui pe picioare.

Insa daca nu manaca cheama un medic veterinar sai administreze o injectie.

| micuta99 a răspuns:

Ce ii dai sa manance? Hrana trebuie schimbata din cand in cand. Poate ai uitat sa-i dai ceva de mancare.Papagalul meu exact asa a facut atunci cand nu i-a mai placut mancarea...si i-am dat un morcov spalat bine, curatat de coaja si maruntit si a mancat... zici ca nu mancase de 10 zile.Vezi..schimbai putin alimentatia!