| gebeleizis a întrebat:

Salut,cum fac sa invat porumbeii la mine in crescatorie?

2 răspunsuri:
| 1DobreMihai1 a răspuns:

Pai tinei acolo cateva luni dale mancare si apa proaspata si nu le da drumul dar ai grija sa aiba aer si lumina.

| Catalin0Marian a răspuns:

Salut! Pai trebuie sa le oferi conditii mai bune de cat la vechea crescatorie in primul rand! Trebuie sa : a) ai o crescatorie adecvata numarului de porumbeii, ( sa nu fie aglomerati). b)Fiecare pereche de porumbeii sa aiba propria boxa, sau fiecare porumbel sa aiba propria odihnitoare, Voliera sa fie bine aerisita, si orientata catre rasarit, pentru a fi calduroasa, si luminata tot timpul anului! Voliera sa nu fie inghesuita de copaci, constructii, etc. (pentru ca acestia sa aiba un plan bun de iesit in zbor, c) sa le oferi, multa atentie, si hrana de buna calitate, apa proaspata, d) sa nu ii deranjezi, sa ii fortezi sa zboare, pana nu se obisnuiesc bine, deoarece fiind deranjati, le poate venii ideea sa plece sa vechea crescatorie etc! Sper ca te-am ajutat!