| XxOanaAlexandraxX a întrebat:

De curand m-am mutat la curte si vreau sa imi iau si un catel.
Am hotarat sa fie un Akita Inu dar nu ma pot hotarî in legatura cu sexul.
Sa iau baiat sau fata?
Eu vreau sa il si dresez si am citit ca la toate rasele de caini femelele sunt mai atasate si invata mai bine dar e si problema cu menstruatia si nasterea.
Ce ziceti? Masculii se ataseaza si ei de stapani?
M-ar ajuta in special cei care au aceasta rasa de caine.

Funda happy

Răspuns Câştigător
| AndreeutzaDeea a răspuns:

Comportamentul este 99% fire si doar 1% rasa si sex.Nu se determina numai de la astea, masculii in general sunt mai duri, au mai multa personalitate, desi sunt loiali si devotati sunt si mai rezistenti.Pe cand femelele sunt mai mandre,orgolioase,si sunt si mai sensibile pe langa menstruatie si nastere, acum alegerea iti apartine, depinde si de parintii catelului pe care il vrei, ce comportament au, succes!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| heise a răspuns:

Eu am avut si caini femele, dar si baieti, chiar daca nu din aceasta rasa. Sa fiu sincera doar doar un catel m-a iubit si s-a atasat atat de mult de mine incat ma musca ca sa nu plec la soala si ma astepta in mijlocul strazii cand veneam de la scoala. Mai bine iti cumperi o fata, o sa fie mai bine asa, dar sa o pazesti. Daca scapa din curte si sunt alti masculi in calduri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masculii ar putea sa fie si mai agresivi. Mai bine iei femela, faci si puisori - ii vinzi daca vrei. happy

| Fluttershy a răspuns:

Akita este o rasa incapatanata, deci iti recomand sa-ti iei femela, pentru ca e mult mai docila decat masculul (e si normal) si daca nu vrei pui sterilizeaz-o.