| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un caine lup pe care l-am gasit in fata blocului unde stau.Acum eu as dori sa stiu cum as putea sa il dresez avand in vedere ca este adult. Dau funda dar numai sa il dresezhappy

Răspuns Câştigător
| Fundparos a răspuns:

Inn primul rand felicitari ca l-ai luat la tine. Daca vrei sa il dresezi, nu asculta zicala "nu poti invata un caine batran trucuri noi". Ca sa intelegi cum sa il dresezi trebuie sa intelegi principiul fapta- rasplate. Adica de fiecare data cand face ceva bine, rasplateste-l cu o bucatica de mancare sau o boaba de mancare de caini, sau ceva care ii place. In primul rand, trebuie sa il inveti sa reactioneze la numele lui. Da ca vrei sa-l cheme rex de exemplu, ii spui REX! si daca se uita la tine ii dai o recompensa, si el intelege ca rex=rasplata, adica de fiecare data cand ii spui rex va veni la tine. Pe acelasi principiu poti sa-l dresezi si alte trucuri cum ar fi sa seada etc. (nu uita sa il si mangai si sa ii spui bravo cand ii dai recompensa, altfel te va considera doar o sursa de mancare si nimic altceva)

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Tasya05 a răspuns:

Salut! Am o intrebare... Tu esti sigur ca este caine lup? Daca l-ai gasit in fata blocului nu se stie daca e caine lup sau nu. Dar poti sa iti dai seama daca e caine lup sau nu din 2 lucruri: Daca are un,, S'' in spatele urechii ( asta mi-a spus-o doctorul, pentru ca si eu am caine lup, dar este mic, are decat 6 saptamani ), deci daca are un,, S'' in spatele urechii, e lup. Si mai e o chestie. Daca tine coada in jos, e caine lup. SI varul meu si-a luat un caine lup si s-a dovedit ca nu este lup. Sunt multi caini care seamana cu aceasta rasa de caini.Revenind la intrebare, daca esti sigur ca e caine lup, il poti dresa ft usor. Poti dresa un caine lup chiar si cand are 10 ani. Ei sunt ft intelegatori. Eu deja am inceput sa il dresez pe al meu. Deci incearca sa il faci sa te asculte! Atunci cand vezi ca nu te asculta, tipa la el si uitate direct in ochii lui. Si o sa iti asculte comenzile! Daca nu il poti duce la dresat, la Bucuresti. Dar costa in jur de 100 ron. Stiu asta pentru ca varul meu si-a dus cateau la dresat. BafTa!

| yulysym a răspuns:

Da pai un caine ca sa il dresezi trebuie numai in casa de ex cum o faceam pe catelusa mea sasha sa sara peste obstacole si sa stea in doua labute era bishon asa, luam niste carti ii le puneam asa cam cat sa poata ea sari si de fiecare data o rasplateam cu cate o bucatica taiata finut de carne sau parizer sau chiar mancare de a iei asa sau invatal imediat sa-l rasplatesti dupa ce face ceva.Si alte trucuri pe care iti trec tie prin cap dar NU UITA trebuie sa fie obisnuit cu tine si dupa cateva saptamani poti sa-l inveti asa ceva. Sper ca am fost de folos...