| VittorioV a întrebat:

Salut,imi puteti spune daca lutul este asemanator cu ceramica? Si daca nu atunci stiti unde se gaseste un set de prelucrat ceramica? Primul raspuns are funda.

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Ceramica este făcută din prelucrarea lutului în ţucale, oale, vase, ş.a.m.d.
Cum să fie lutul asemănător cu ceramica, nu e un alt fel de argilă sau ceva. Lutul e materialul din care se face ceramica.
Şi ce cauţi tu e un set de prelucrat LUTUL. Cum ar fi unelte ca deboşoarele şi eboşoarele.
Ţi le cumperi de la fondul plastic sau de la librărie. Şi dacă vrei să faci ceramică ar fi bine să faci rost şi de o roată a olarului, dar alea chiar nu ştiu de unde se cumpără/cât costă, dar nu cred că-s prea ieftine.