| BuGsstormbunny a întrebat:

Ma intalnesc de multe ori pe drum cu un ciobanesc carpatin urias, dar foarte bland. De fiecare data nu ma baga in seama, chiar daca e de la oi, nu latra nimic. Credeti ca pot sa trec linistit pe langa el sau trebuie sa am grija?

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Câinii de la oi, de obicei sunt agresivi doar dacă simt pericol, animale sălbatice. Sunt blânzi, pentru că de pui sunt puși printre oi ca să le considere prieteni, să le considere semenii lui!

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu ma pricep asa de bine la tipul asta de caini fiindca nu am avut vreodata unul, dar in general un caine nu devine agresiv daca nu are motiv, poate sa te latre dar nu te musca fara motiv. Cel mai bine e sa ai grija si sa fii foarte atent.
Ei tind sa fie agresivi cand sunt mai multi, stiu ca mai este indicat sa le arati ca nu-ti e frica de ei (mergi linistit in drumul tau)
In plus ai spus ca mereu treci pe langa el, deci automat el te cunoaste, vazand ca ai fost mereu la locul tau si-a facut o imagine buna despre tine si nu te vede un pericol.

| oz_1736 a răspuns:

Saptamana trecuta m-am jucat cu un dinozaur de asta. Are 1 an si 2 luni, bland, cuminte, ascultator, o minune de caine. Dar singur, fara stapanul lui, in curtea aia nu intru. Mai bine ai grija

| BuGsstormbunny explică (pentru oz_1736):

Nu e in curte, umbla nestingherit pe drum, sar copiii pe el, etc

| oz_1736 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Am vrut sa-ti dau de inteles ca nu am incredere in acel caine chiar daca m-am jucat cu el. L-am tras de urechi, i-am bagat mana in gura, l-am tras de blana pana a inceput sa maraie si nu mi-a facut nimic, dar sa fie singur, fara stapan, nu m-as apropia de el