| Isac_Cristi_1994 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva am o pereche de chinchila si nu stiu din care notiv nu naste pui. Anterior a nascut 2 dar dupa acea nastere a trecut aproape 4 luni de cind e impreuna cu masculul si nu se observa nimic. Ar putea sami spue cineva care e motivul. Mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Nu ai pentru ce, am vazut ca in acel articol explica foarte bine totul, si inmultirea si ce sa faci cu puii. Sper sa te ajute.

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In primul rand trebuie ca femela sa fie in perioada de calduri, adica cand doreste sa se imperecheze. Femela va fi in calduri la fiecare 28-35 zile ( dar dupa intarcarea puilor, cand nu mai are nicio treaba cu puii).
Este indicat sa nasca de maxim 3 ori pe an ( femela intra in calduri, dupa fatare, de obicei de 3 ori pe an).

| Isac_Cristi_1994 explică (pentru LaLaura):

Dar daca puii nu au fost intarcati va intra in calduri sau nu?

| LaLaura a răspuns (pentru Isac_Cristi_1994):

Pentru mai multe informatii, citeste acest articol.
http://eunescu09.sunphoto.ro/Chinchilla_ca_experienta_personala

| Isac_Cristi_1994 explică (pentru LaLaura):

Mersi mult

| LaLaura a răspuns (pentru Isac_Cristi_1994):

Nu ai pentru ce, am vazut ca in acel articol explica foarte bine totul, si inmultirea si ce sa faci cu puii. Sper sa te ajute.

| Isac_Cristi_1994 explică:

Dar daca nu am intarcat puii chinchila va intra in calduri?

| LaLaura a răspuns (pentru Isac_Cristi_1994):

Nu are cum sa intre in calduri daca puii nu sunt intarcati, odata ce puii au inca nevoie de mama, mama ramane doar cu puii, nu are nevoie de mascul.

| Isac_Cristi_1994 explică:

Pur si simplu puii au stat cu mama o luna dupa care i-am separat de mama iar dupa 3 luni am pus puii aparte