| tigrul2 a întrebat:

Mi-am luat acum cam 2 saptamani si ceva un perus pui mascul. Peste 1 sapt i-am luat o perusica putin mai mare decat el. Se inteleg, nu-i deranjeaza diferenta de varsta. Problema e ca vreau sa-l dresez pe el sa vb si alte chestii dar nu face ce vrea ca e ealaughing daca ii pun in colvii diferite ii afecteaza?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca ii afecteaza, o sa cante unu la altul, si or sa urle, toata ziua.

| tumblrandsad a răspuns:

Dacă vrei peraui doar ca și ii dresezi ar fi trebuit sa iei doar unul, fiindcă dacă sunt 2 ei nu te asculta. Ar fii mai bine sa ii separi sau sa vinzi unul.

| PinkDust89 a răspuns:

E cam complicat să dresezi o pasăre să vorbească. Nu e musai vina femelei nereușita ta și faptul că el nu vrea să vorbească. E nevoie de multă, multă răbdare cu orice vietate. Nu îi afectează prea tare separarea dacă este una scurtă și nu sunt la mare distanță unul de celălalt.

| AdelinaC a răspuns:

Papagalul daca are pereche nu mai invata sa vorbeasca. Nu a trecut mult timp de cand ii ai impreuna, cred ca ii poti separa si pune in camere diferite, in felul asta fiecare va fi singur si iti cresc sansele sa invete ceva de la tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A da, am uitat sa mentionez, numai masculii vorbesc. happy
Am avut si eu multi, Primul pe care l-am avut, l-am invatat sa vorbeasca, si zicea ce faci, numele lui, pupa mama baiatu, si statea sa il mangai, venea numai dupa mine.
Intr-o zi statea pe marginea canapelei, si se curata el acolo sau ce facea. A venit soacra-mea din baie, si s-a pus in pat cu curu. Dupa o perioada zic, ba da unde-i chiuchi? Cand se ridica soacra-mea, se pusese peste el si l-a omorat. sad

| tigrul2 explică (pentru anonim_4396):

Pe femela o am de pe 27 decembrie am sanse sa i separ fara sa i afecteze sau au stat preamult