| Dya_7268 a întrebat:

Mai am un fel de inntrebare.stiu cum se dreseaza un perus dar as vrea sa-mi spuna cineva care a dresat un perus intr-adevar al lui si se pricepe si sa-mi spuna pas cu pas si ii dau fundita. dar sa fie sincer.pentru ca vreau sa-mi dresez perusul cat mai bine.

Răspuns Câştigător
| just for me a răspuns:

Ok, eu am mai avut un perus si era dresat fff bine.acum am doi si e mai greu, dar mi-l amintesc cu atata drag pe acela; x
cand l-am luat era fff speriat, a fost asa vreo 4 zile, insa cu incetul a inceput sa se obisnuiasca cu colivia, sa o studieze, sa se adapetze cu noi, cu toata familia.am inceput sa ii du drumul prin casa, la inceput se tot lovea de pereti necunoscand camera, insa apoi a devenit un adevarat expert laughing. dupa vreo 4 "lectii" de zbor, a inceput sa fie din ce in ce mai curajos.am inceput a ma apropii de el, sa apropii mana usor de el, si el a inceput sa ma ciuguleasca si sa se urce pe deget.desi nu stia sa ciupeasca si era f caraghios, a inceput si asta sa faca, si ma ciupea daca il suparam, dar cand avea chef se urca in cap la mine, sau venea si ma pupa pe buze (ma ciugulea mai mult)rolling on the floor. nu se mai speria de mine, ma lasa sa ma apropii de el, a invatat sa se urce pe deget, in cap si pe mana.
trebuie sa ai multa rabdare, sunt foarte fricosi. daca vrei sa il inveti sa se urce pe deget, baga usor mana in colivie si tine degetul intins acolo, eu asa am facut, si evita mana mea, dar usor-usor a inceput sa se apropie, il mangaiam pe burtika, si a inceput si sa se urke pe degetelwinking. sa se urke in cap a invatat singur de buna voie, la inceput ne evita cand zbura, cauta sa aterizeze pe colivie sau pe pat, dar apoi a venit si mai aproape de noiwinking. daca vrei sa il inveti sa vb repetai mult un cuvant timp de mai multe zile si la aceeasi ora, pana vezi ca incepe sa il zica asa stalcit.
ca sa capete incredere in tine, nu e rau sa ii tii o frunza de marar sau patrunjel in colivie(sa o ti cu mana ta), eu ii dadeam mult patrunjel si venea si se urka si manca de la mine.astefel va invatat ca nu ii faci nici un rau.
sper sa iti traiasca micutul.byewinking

3 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Pe internet sunt mii de informati, si nu este greu.

| Blake1 a răspuns:

Mai acum e destul e greu adica na. uite eu mi-am dresat singura perusul pe la vreo 11 ani stiu nu ma crezilaughingei fazai ca nu am urmat un progrm anume nu stiu pur si simplu m-am apropiat de el stateam cu el si ii vorbeam, chestii de genu dupa il mai lasam prin camera si ma indreptam cu degetul de el si pana la urma a venit si gata a avut incredere in mine pur si simplu ...eu zic ca e mai mult o relatie asa de "prietenie" daca se poate spune. el are incredere in mine. pot sa-ti spun ca dupa i-am mai luat un perus ca sa aiba companie. deci animal mai salbatic ca ala n-am vazut.il am de aproape un an si se sperie ff tare numai cand ma apropii de colivie deci iti dai seama.stiu ce nu am facut cu el nu am mai fost asa aproape n-am mai vorbit nu i-am mai acordat atentie. deci eu consider ca acest lucru e important:prezenta ta alaturi de perus...perusul meu (ala dresat)are acum aproximativ 4 ani il am de ceva timp. oricum sfatul meu e sa te preocupi de perus sal lasi sa exploreze camera unde ii dai drumul si sai vorbesti si pana la urma usor usor se va apropia de tine

Bafta:*:*!

| Narfundo a răspuns:

Primul pas, daca vrei sa iti stea pe deget taiei aripile. Daca nu intelegi la ce ma refer consulta un batran, iti va explica.Nu este vorba de taiatul aripilor cum se aude... apoi pasul urmator trebuie sa ii explici ca tu esti seful...intelegitongue? Perusul tau va prinde drag de tine, nu il lasa sa te corupa, ca prinde talente si te vede ca pe o sluga, te pisca.succes.