| Marcell3758494 a întrebat:

Salut, mi-am luat un caine pitbull, are 2 luni si as vrea sa stiu cate kg ar trebuie sa aiba si as vrea niste caracteristici prin care sa vad daca este pitbull adevarat si nu corcitura si cum l-as putea face sa fie mai agresiv. Multumesc, dau funda.

3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Pentru rasa mergi la veterinar si te laamureste el, cat priveste agresivitatea sa nu iti doresti asa ceva, vei avea numai probleme in timp si nu iti va pica bine.Lasa cainele sa fie doar de companie si stai mai linistit decat sa atace coamenii si sa ai probleme cu legea

| Marcell3758494 explică (pentru Felys):

As vrea si sa fiu putin agresiv sa raspunda la comenzi

| Felys a răspuns (pentru Marcell3758494):

Ai sa iti spun ce am patit eu candva.Am avut un rotweiler si tot asa imi doream sa fie agresiv, habar nu aveam de ce dar asa ma gandeam eu la vremea aceea.Intamplarea a facut ca a fost cel mai bland rotweiler posibil, iubea pe toata lumea si era suficient sa ii zica cineva cutu cutu ca se bucura din tot corpul ceea ce nu im convenea deloc.Totusi pe tigani ii latra dar nu cu foarte mare agresivitate ci asa, sa arate si ea ca e caine.La un moment dat cand am deschis poarta a rupt lantul si tocmai trecea un pui de tigan.Stupoare...am zis ca il rupe.De unde, cateaua mea s-a asezat binisor langa tigan si la pazit fara sa il atinga, nu-i vorba ca si tiganusul nu a miscat.Ia imagineaza-ti tu cam ce as fi patit eu daca l-ar fi muscat pentru ca era in afara curtii, iesise pe strada.Pe langa ca imi puneam toata șatra in cap mai dadeam si cu subsemnatul la politie si as fi platit cat pentru un rege nu un tigan.Asa ca nu invata cainele sa fie rau, e cea mai mare greseala posibila pe care o poti face.Socializeaza cainele de mic cu alti oameni si nu il brusca pentru ca asa devine rau, daca este lovit si chinuit.Fa un caine fericit si el iti va oferi insutit. Daca faci un caine rau vei avea la un moment dat belele ceea ce nu iti recomand.Este decizia ta dar ar fi bine sa nu uiti ce ti-am zis pentru ca stiu ce insemna sa ai si un caine rau.Am acum o cateluse de doar 5 kg care in copilarie a fost chinuita si e foarte rea, si desi nu are ea putere tot imi e frica sa nu capseze pe cineva.Doar ca nu am acceasi frica cum aveam cu rotweilerul pentru ca una e sa te muste o dihanie de caine si alta o zapacita mica