| golem2345543 a întrebat:

Nu stiu ce sa achiziționez dintre un KANGAL TURCESC si CIOBANESC CAUCAZIAN. Despre CAUCAZIAN stiu ca e o parte dintr-o lege romana care spune că trebuie să iesi cu el cu botniță ca e considerat caine agresiv, dar se spune acelasi lucru si despre un KANGAL TURCESC? Caucazianul sau kangalul pot bate un pitvull?
Nu organizez lupte intre animale, Doamne Ferește, le iubesc, dar daca poate bate un Pitbull atunci ma poate apăra de un caine agresiv, hoţ, sau altcineva care vrea să-mi facă rau. Întrebările mele sunt :
1. Ce sa achiziționez dintre un KANGAL si un CAUCAZIAN si de Ce?
2. Care dintre ele pot sa bată un Pitbull?
3. Kangalul e considerat animal agresiv?
Funda garantată!

3 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

In primul rand, nu ai nevoie de un caine din grupa 1 sau 2 de agresivitate ca sa te poata apara. Orice caine de talie medie-mare sau mare, te poate apara pe strada, de un caine sau hot.Atunci cand este iubit si respectat, el isi da viata pentru stapanul lui.Sunt o cunoascatoare in ceea ce tine de caini.Nu inteleg de ce intrebi daca poate bate un pittbull (grupa 1 de agresivitate).Sa nu-ti doresti un caine agresiv, poti sa-ti iei un caine din rasa care-ti place, educa-l sa te respecte si sa te iubeasca, atunci te va apara de oricine si orice. Kangal Turcesc nu este o rasa agresiva, Caucazianul in schimb este grupa 2 de agresivitate. Daca ma intrebi pe mine, nici Caucazianul nu e agresiv daca stapanul stie sa-l educe.Detin caini de mic copil, nu mi-a dorit sa fie agresivi, respecandu-ma pe mine ca stapan, apara teritoriul si tot ce este al meu.Pentru mine, blanosii mei si-ar da viata, dar si eu pentru ei.Asta inseamna sa faci dintr-un caine cel mai bun prieten.

| Angeloxd a răspuns:

Kangalul ucide cu ușurință un pitbull.

| Lupu_Mario_1990 a răspuns:

În prezent kangalul e lider suprem la orice se pisa pe un pittbull sau un caucazian...etc are si cea mai puternică mușcătură de câine din lume 743 lb forță pe un mm pătrat