Întrebare recomandată | TuRneR01 a întrebat:

Salut nu stiam sigur la ce categorie sa postez:* dar sper ca am nimerit

Eu vreau sa-mi iau un animal un caine stau la apartament ce rasa imi recomandati?

Eu m-am gandit sa-mi iau un Amstaff sau Lup astept pareri despre acesti catei mai are cineva la apartament? cum se comporta in casa/ pe strada cu ceilalti caini. Lasa mult par rasele acestea?

Daca ati putea sa-mi dati pareri pro si contra de ce unu si nu celalt ar fi perfect. Exemplu de ce inclinati spre lup si nu amstaff sau invers.

Răspuns Câştigător
| AllePunct a răspuns:

Heii.
Foarte interesanta intrebarea tabig grin.
Pai, in principiu, lupul lasa mult par, trebuie scos la plimbare foarte des si necesita foarte multa atentie, iti spun din experienta pentru ca am avut. Risti sa faci curat cam o data la 3 zile pentru ca lasa foarte mult par. Este un caine destept, care invata repede, dar sunt multe dezavantaje. Pe cand amstaff, este foarte jucaus, necesita atentie de asemenea, dar avantajul este ca nu lasa mult par, si este mai cuminte. De esemenea il poti dresa usor, adica, iti ia ceva timp, dar si el invata repedesmug.
Nu spun ca lupul nu este o rasa frumoasa, dar ai multe dezavantaje, pentru ca el creste mai mare decat amstaff, uitasem sa iti zic.
Eu iti recomand amstaffbig grin.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?batting eyelashes

| TuRneR01 explică (pentru AllePunct):

Draga mea,
Amstaff nu prea este un caine jucaus el este de paza mai mult. El si pitbull-ul ataca direct la gat nu se joacalaughing. Bine acum depinde si cum il dresezi. Acest caine participa si la lupte ilegale des si mai mereu castiga aceasta rasa.

Eu o daca imi iau caine il dresez rau nu cuminte si iubitor laughing si jucaus. Nu vreau un caine gen daca ies cu el pe strada se ascunde dupa mine daca latra altu la el.

| AllePunct a răspuns (pentru TuRneR01):

Ai dreptate, m-am interesat pe net, si da, e mai mult o rasa pentru lupte si pazabatting eyelashes.
Pai daca tot zici ca vrei sa il dresezi sa fie rau, dupa parerea mea tot amstaff e mai potrivit decat lupul, efectiv, mie imi place mai mult rasa asta. Acum, e problema ta, tu doar ai cerut o parerethinking

| JulyStorm a răspuns (pentru TuRneR01):

Esti pe langa, si faci confuzii mari.

15 răspunsuri:
| JulyStorm a răspuns:

In primul rand, Amstaff-ul nu este un caine de paza, tocmai datorita faptului ca este un caine f bland si iubitor.
Amstaff-ul NU este si nu a fost folosit NICIODATA la lupte. Faci confuzie cu Pit Bull-ul. Intre cei doi exista totusi niste diferente notabile de morfologie.
Un Amstaff isi va proteja stapanul, dar nu a fost crescut si invatat sa faca asta de-a lungul sutelor de generatii, asa cum s-a intamplat cu Ciobanescul German (rasa Lup nu exista).
Daca stai la apartament si iti iei un Amstaf va trebui sa iei in considerare ca pana spre varsta de un an si jumatate au foarte multa energie si sunt pusi pe stricat. O sa roada si o sa traga cu ghearele de tot ce prinde daca nu il scoti afara sa il obosesti bine. Este un caine care nu lasa mult par, dar e aspru si se infige peste tot.
Aaa... si o chestie de retinut este ca Ciobanescul miroase ingrozitor. Daca nu ii faci baie la timp, blana lui va capata un miros oribil!

| TuRneR01 explică (pentru JulyStorm):

Draga mea imi pare rau sa te dezamagesc dar tu te inseli
Amstafful a fost creeat special pentru lupte la fel ca pit Bull-ul.
Poti verificat pe site-uri daca nu mai crezi. Inainte sa comentezi ceva te-as ruga sa te interesezi daca nu sti

''In perioada Razboiului Civil, numerosi caini au fost importati din Anglia avand destinatia exacta de a participa la luptele de caini. Unele dintre rasele importate erau Bulldog-ul Englez, Bull Terrier-ul, Terrier-ul Englez, Staffordshire Terrier-ul si multi alti Terrier-i. Se spune ca American Staffordshire Terrier-ul, alintat Amstaff [...].

''in nefericire, aceasta rasa a fost la origine creata pentru a deveni un redutabil caine de lupta. Acest lucru a dus la dezvoltarea unui caine robust, puternic si agresiv. [...]''

Te-as ruga frumos sa te informezi inainte sa lasi un comentariu. Multumesc anticipat.

P.S: Amstafful la fel ca si pitbull-ul au din insting sa sara la gat

| JulyStorm a răspuns (pentru TuRneR01):

Papusel, tu ai vazut vreodata un Pit si un Amstaff unul langa altul? Ai citit cate ceva despre istoria rasei? Ai vazut vreodata un documentar?
Hai sa iti explic pe scurt. Pana in 1936 a existat o singura rasa, APTB. Mai apoi s-a dorit o separare, si au fost creeate atfel doua rase: APTB si-a pastrat forma si destinatia (lupte de caini) iar American Staffordshirw Terrier-ul (Amstaff-ul) a fost selectat pentru show.
De aici formele au inceput sa difere. In timp ce pentru Amstaff exista un standard rigid care nu admite abateri, pentru Pit Bull exista doar un ghid general.

Asadar, Amstaff-ul este un caine de familie, un caine bland, un caine cu menirea de caine de expozitie, in timp ce Pit Bull inca mai ete folosit pentru lupte de caini sau vanatoare de mistreti.
Si pana cand nu ai detinut un Pit Bull sau un Amstaff, te rog sa nu imi explici mie, detinatoare si cunoascatoare a rasei, cum sunt ei de fapt.
Si da, exista posibilitatea sa isi protejeze instinctiv stapanul, dar la gat vor sari doar altor caini, nu la oameni. Si stii de ce? Pt ca de-a lungul a sute de generatii, agresivitatea la om le-a fost eliminata din gene. Pricipit? Stapanii lor stateau cu ei in groapa in timp ce se luptau, asa ca nu trebuiau sa fie muscati. Orice caine dovedea agresivitate la om era impuscat.
Si crede-ma ca m-am bagat de n ori intre doi Pit Bull-i care se bateau, si cu mine n-au avut nimic. Le-am bagat si mana in gura sa le desfac falcile si ghici... nu m-au muscat si nu au sarit la gatul meu.
Alta faza, m-am dus si m-am infipt cu mainile in falcile unei catele care incerca sa-ti rupa zgarda ca sa ajunga la un alt caine sa-l jumuleasca. Pur si simplu am apucat-o de bot si am incercat sa i-l tin inchis, ca sa o calmez. Stii ce-i aia nici macar nu s-a uitat la mine? A continuat sa incerce sa jumuleasca respectivul caine, fara sa ii pese de mine, dar nu a incercat nici macar o secunda sa ma muste.
Si am tupeu, la orice ora din zi sau noapte sa ma bag intre doi Pit Bull-i care se bat, pentru ca stiu sigur ca nici unul dintre ei nu s-ar intoarce impotriva mea. Dar daca ma trimiti sa potolesc doi pechinezi sau doi canisi, nu ma bag. Aia da caini agresivi!

| PiTbuLuL a răspuns (pentru JulyStorm):

Serios hai baga mana la ai mei sa vedem ti-o rupe? Sau n-are treaba cu ealaughing

| JulyStorm a răspuns (pentru PiTbuLuL):

Eu vorbesc de caini echilibrati, nu de aia care sunt dusi de acasa. Daca vrei, din orice caine poti face bestie.
pentru ca incearca sa isi multumescca stapanul in orice ar face.

| PiTbuLuL a răspuns (pentru JulyStorm):

Atunci nu zi ca ai curaj sa bagi mana la orice pitbul in gurahappy inainte sa sti.Am facut besti din ei pentru ca am vrut caine de paza nu caine care cand vede o pisica sa fuga de ea.Am vrut sa-l fac un caine rau puternic si nenfricattongue ca sa protejeze casa.Nu ca atunci dimineata cand ma trezesc sa dispara cate un lucru de cand ii am nimic nu mai lipsestebig grin

| TuRneR01 explică (pentru JulyStorm):

Asta spuneam si eu. Nu vreau sa folosesc catelul pentru lupte sau paza. Stau la bloc etaj 9 mai rar vin hotiwinking dar nu zic nu. Eu vreau un caine care sa impuna respect cand ies cu el pe strada... nu daca latra o javra la el sa se ascunda duupa picioarele mele. Amstafful este destul de rau cu ceilalti caini mai ales daca e dresat si rau ii poate si omora daca ii dai drumul deoarece el si Pittbul-ul ataca la gat. Si crede-ma nu vreau sa mi se bata cainele prin parcuri Dar sa zicem ca al latra un caine la el pai daca incepe sa latre si el cainele celalt sa se sperie sau daca se intampla sa se ia la bataie cu vreun caine, eu fiind mai departe si poate nu as ajunge asa repede sa-i despart nu as vrea sa fie prost si sa-mi vad cainele ranit rau pe acolo. As vrea cam sa fie rau dar cand trebuie si cu cine trebuie daca ma intelegi

| DiazAndreea a răspuns:

Mai bine un Labrador...amstaff-ul iti va distruge mobila, Lupul lasa foarte mult par si ii trebuie ingrijiri speciale, sa il perii zilnic s.a. nu sunt rase care le poti tine la apartament.
eu iti recomand un Labrador cu parul scurt. dar dintre cei doi as alege amstaf, e mai micut si nu lasa mult par dar ai grija la educatia care i-o oferi de mic. bafta

| iron2man a răspuns:

Bai tu pui intrebarea asta din ora in ora? si n-ai nimerit nici acum categoria, e una cu " pets" intelegi?
Tu vrei caine sa sara direct la gat? dar cine te crezi? si unde? in filme la lupte? N-o s afaci nici doi pasi cu el liber, o sa iei amenzi imediat fraiere.
Si ia-ti tu Amstaff sau lup pentru apartament. esti retard cred.

| TuRneR01 explică (pentru iron2man):

Ba mai usor cu comentariile tovaraswinking

Un amstaff are in jur de 41-45 cm (fata) si 45-49 cm (Baiat ) deci nu este un caine foarte mare... Se poate tine in apartament dar cu conditia sa fie plimbat foarte des deoarece este foarte energic

| UnKnoWw a răspuns:

Cainii mentionati de tine sunt de paza thinking Dar cunosc pe cineva care are un pitbull si este foarte jucaus si nu musca deloc, dar bineinteles l-a dresat...pentru apartament eu ti-as recomanda un pudel pitic,chihuahua,labrador,bichon, caniche, papilon, pomeranian, pikinez ...etc
P.S. stiu ca labradorul e mare dar nu lasa mult par si sunt foarte inteligentiwinking

| addryanboss a răspuns:

Ai dreptate Amstaff este o rasa de lupta chiar eu am unul(eu stau la casa)si e destul de greu sa il tin in frau cand vede un alt caine.L-am dresat eu personal si e foarte bine dresat stie comenzi de baza, l-am invatat sa nu mai latre la oameni cand ii zic eu, in rest latra cu toata forta lui la ei, de asta are cusca pe timpul zilei pentru ca risc sa rupa un om ceva(pe timpul nopti il las liber).E foarte jucaus si ascultator, dar si ciobanescul imi place mult si m-am gandit sa ii imperechez numai ca ma tem ce o sa iasa din ei.
Eu iti recomand un amstaff(chiar daca ti-am raspuns mai tarziu)si as vrea sa stiu ce fel de caine ti-ai luat pana la urma.