| LilPuMPx a întrebat:

Peste 2 zile o sa îmi cumpăr un husky siberian (femela în vârstă de 7 săptămâni ) și am cateva întrebări :
1.Eu o sa fiu plecat la școală după-amiază și el va trebui sa rămână singur vreo 5 ore. Ce se întâmplă dacă îl las singur?
2.Ce sa ii dau sa mănânce când e mic dar când e mare?
3. Cand trebuie sa ii fac vaccinurile?
4. Trebuie sa îl scot zilnic la plimbare? Când se face mai mare ca acum e pui.
5. Trebuie pieptănat zilnic, dar baie când trebuie sa i fac? (la doua săptămâni?)
Știu ca trebuie sa am mult timp pentru un câine, dar asta e programul meu și îmi doresc un husky foarte mult.

Răspuns Câştigător
| Bordea_Cypryan_1994 a răspuns:

Un husky are nevoie de foarte multa miscare ( min 2 h /zi). Cine spune ca husky-ul nu poate fi dresat se inseala amarnic! Husky-ul este un caine inteligent, curios si mereu vrea sa invete sau sa experimenteze ceva nou!
pont:cascavalul este pentru caini, ca ciocolata pentru oameni- poti face minuni cu o bucatica de cascaval! Trebuie sa existe diversitate in exercitiile de zi cu zi de dresaj! altfel se plictiseste si renunta!
Inainte sa achizitionezi, nu doar un mic demon! orice caine, animalut, trebuie sa stii ca orice specie ar fi, reprezinta o enorma responsabilitate! E ca si cum ai avea un copil, un copilas fie cu blana, solzi sau pene!
Acest copilas trebuie hranit, ingrijit, dus la doctor(veterinatr) periodic pentru vaccinari deparazitari eventuale tratamente sau vitamine!
Eu doar va spun ca, in momentul in care va decideti sa luati un caine, va decideti sa va deschideti atat sufletul cat si portofelul!
investitii generale(necesare):
-deparazitare interna( din 3 in 3 luni) cca 5-10 lei/cp
-deparazitare externa( aproape in fiecare luna) pretul depinde de producator: recomand: Exspot(cca 10-15 lei), Stronghold(30-40 lei in functie de greutate) cainele nu trebuie spalat/udat cca 10-12 zile, altfel degeaba i-ati facut acea deparazitare!
- vaccinul anual( 50-60 lei)
-stoarcerea gandelor la masculi cel putin odata la 6 luni( cca 15-20 ron)
-hrana uscata sub forma de granule. Sper ca te-am ajuutat. Funda?