| AdeVero12 a întrebat:

Vreau să cumpăr un câine Akita Inu sau Husky siberian. Pot veni până în București sau în Vrancea să iau câinele. Mascul sau femelă nu-mi pasă. Vârsta cuprinsă între 6 săptămâni și un an. Preț: maxim 100 euro. Dacă aveți un câine de vânzare care să se încadreze în cerințele de mai sus sau ați văzut un astfel de anunț, vă rog să mă ajutați. Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Un pui nu se da mai devreme de 8 saptamani.
Iar tu nu vrei un Husky sau Akita Inu. Vrei un caine care sa semene cu rasele respective. Pentru ca la 100 de euro ai sa gasesti numai metisi vanduti de samsari. Vei lua un caine care are 5 rase in el,bolnav si vei incuraja meseria samsarilor, care tin catelele in custi si lanturi, in frig, nu le dau sa manance, le bat si le pun sa faca pui pe banda rulanta.
Un caine de rasa costa minim 600 de euro. Si asta la Bichon.
De fapt probabil chiar tu esti samsar. Acum am inteles de ce vad anunturi din astea.
Cum mama naibii vrei sa gasesti tu caine de rasa la 100 de euro?! Poate 1000!

| AdeVero12 explică (pentru Kriss96):

Hei, nu trebuie să te enervezi. Pur și simplu n-am știut că un pui costă așa mult. Am mai căutat și am văzut de foarte multe ori prețul 100 de euro. Și nu sunt expertă în domeniul ăsta, mi s-au părut ok anunțurile. Îmi cer scuze dacă întrebarea mea a deranjat într-un fel pe cineva.

| Kriss96 a răspuns (pentru AdeVero12):

Nu a deranjat. Dar ce ai vazut tu erau anunturi de samsari. Si sunt obisnuita cu lumea care nu intelege ce spun eu. De asta am reactionat asa. Da, un pui chiar costa atata. Poti alege ceva mai micut sau sa adopti un catel din strada sau de la adapost. Am vazut multi care seamana cu Husky. Faci o fapta buna, iar catelul te va iubi neconditionat, chiar mai mult decat unul crescut in puf de mic. Eu am caine de rasa si imi face multe probleme. Se simte o diferenta..Am si caini luati de pe strada. Cei mai mult de fapt. Cu ei nu am niciodata probleme. Daca le spun ceva se supun imediat de parca ar fi convinsi ca imi datoreaza viata pentru ca i-am salvat.
E o legatura speciala. Si nu o vei intalni la un caine de rasa.
Pare ciudat, dar suferinta indurata pe strada si in adaposturi se prinde si ramane acolo in sufletul lor.

| AdeVero12 explică (pentru Kriss96):

N-am știut. Cred că ai dreptate. Mulțumesc pentru răspuns.

| RroxXyaa a răspuns:

De ce vrei un husky?

| AdeVero12 explică (pentru RroxXyaa):

Îmi plac mult câinii aceștia. Sunt foarte drăguți.