| DenisIonut01 a întrebat:

Pisica Birmaneza este mai rea decat pisica siameza? in ce fel mai rea?

p. S peste 2 luni imi iau pisica asta http://media.publi24.ro/......2ada6b.jpg proprietara spune ca este Birmaneza si nu vreau sa nu fie cat de cat sociabila, prietenoasa

Răspuns Câştigător
| RoxanaDenisa a răspuns:

Buna! Pisicile (animalele in general) sunt cum le face omul. Daca pisica a fost socializata de mica cu mediul extern, oamenii, animalele etc. atunci ea este blanda. Iar daca ea nu a fost scoasa afara, nu a fost alintata de oameni, inchisa in casa etc. este normal ca este agresiva si ne-prietenoasa.
Si da, pisica din poza este birmaneza.