Întrebare recomandată | Isac_Cristi_1994 a întrebat:

Salut poate cineva sa-mi raspunda de cita hrana are nevoie chinchilla pe zi si de cite ori e necesar sa o ofer. Mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| ZaraZaraPerlin a răspuns:

In Pet Shop-uri se gasesc mixuri de graunte speciale pentru chinchilla. Alege o hrana care contine aproximativ 15-20% proteine si 15-35% fibre. In cazul in care nu gasesti hrana speciala, poti opta pentru un amestec similar de pelete pentru porcusori de guineea sau iepuri.

Este indicat sa-i pui hrana intr-un bol de ceramica destul de larg, pentru a nu-l rasturna. De asemenea, o chinchilla are obiceiul de a manca doar semintele care ii plac. Alegerea unui vas mai largut va impiedica semintele respinse sa cada pe jos si sa se imprastie prin talaj.

Cantitatea de hrana pe care o mananca zilnic este de aproximativ 2-3 linguri de graunte. Nu este obligatoriu sa ii dai cantitatea exacta de hrana, deoarece va mananca doar atat cat are nevoie si nu exista riscul de a se ingrasa.

Citeste mai mult pe: http://casa.acasa.ro/......-9863.html

3 răspunsuri:
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
Nu se recomanda hranirea chinchillei cu mancare verde (frunze de salata, varza) deoarece exista riscul deranjarii tractului digestiv. Fanul sau lucerna sunt foarte importante in alimentatia chinchillei, acestea asigurand un echilibru in alimentatia animalului. Din alimentatia chinchillei nu trebuie sa lipseasca fanul, se recomanda cel putin de 2 ori pe saptamana sa hranim animalul cu fan. O chinchilla mananca intr-o zi aproximativ 30 g pelete. Se mai pot administra sapatamanal 1-2 stafile si 1 felie de mar. In situatii de diaree se pune in apa ceai de menta sau banane uscate confiate. Apa chinchillelor trebuie schimbata la 2 zile, se recomnada folosirea apei curate de la fantana. In cazul in care se utilizeaza apa de la robinet (cu clor) trebuie tinuta o zi pentru a-si pierde mirosul de clor.

| Stylish a răspuns:

Depinde de fiecare.Incearca sa ii dai multa si sa vezi cat poate manca.happy

| Isac_Cristi_1994 explică:

Mersi mult pentru sfatwinking