| spyke321 a întrebat:

Rasa Akita Inu/American poate fi tinut si in apartament? Am citit pe net ca poate sta bine si in apartament! Mentionez ca il voi scoate mult pe afara!

7 răspunsuri:
| InstinctPr3ciS a răspuns:

Salut, sunt un mare iubitor de caini(iubesc toate animalele, dar in special caini), am studiat foarte mult si studiez in continuare despre caini.
Parerea mea este ca il poti tine in apartament fara probleme, daca ii oferi doza zilnica de miscare si joaca si ii acorzi atentia si dresajul necesar, un caine educat este cel mai bun prieten. Daca o sa ii acorzi atentia si dresajul necesar, si o sa il disciplinezi cand o sa iesi cu el afara va fi foarte vesel si energetic, dar odata intrat in casa... va fi cu totul alt caine, un caine calm.
Cu toate ca poti tine cainele in apartament, eu iti recomand sa nu il ti toata viata la apartament, pentru ca nu se compara cu viata la curte.
Decizia este a ta! Bafta happy

| paulaaaaa a răspuns:

Da, dar depinde si de cat de mare este apartamentul. Este o rasa de caini destul de dificila, atat la sanatate, cat si la comportament, nevoia de spatiu, aspect, etc. Deci daca ai apartamentul cu 3 camere sau mai mult, este perfect. Si daca il vei scoate si pe afara destul de des, este si mai bine pentru el, dar tine minte ca are nevoi de multa miscare. Bafta :*

| KirigayaKirito a răspuns:

Sunt o iubitoare de caini!
Rasa aceea e superba,insa, ca orice alt animal de fapt, necesita ingrjire, timp, si rasfat.
Eh,atata timp cat este scos afara,sa-si consume energia (si noi oamenii simtim nevoia sa facem asta,nu ne-ar sta prea bine incuiati intr-o camera), are parte de vaccinurile ce se administreaza,pe la cateva luni,din cate-mi amintesc? Da, de ce nu?
Sa te joci cu el, sa vizionati filme impreuna, waa, cat imi doresc si eu asta!
Dar nah', parintii, awesome, nu m-au lasat niciodata sa tin un animal la apartament.

Oricum, sa-l scoti in fiecare zi afara, altfel noaptea, va fi plin de energie si sa o se plimbe prin ap., pana te iau durerile de cap.zic si eu.
Ai grija de el!

| RedNose a răspuns:

Dupa parerea mea, aproape orice rasa de caini pot fi tinuti la apartament daca li se asigura doza zilnica de miscare. Daca ai un apartament mai mare sau potrivit nu vad care ar fi problema daca stiu ca-l vei scoate in fiecare zi afara.
Succes!

| viotedy a răspuns:

Da.e foarte frumos, mai ales cand e pui.

| ale153 a răspuns:

Da! de ce nu?! numai are nevoie de multa atentie, ingrijire si rasfatare... ca orice caine happy sper ca te-a ajutat happy

| pinkdimond a răspuns:

Da..mai greu daca ai un apartament mic si mai naspa pentru ca va fi nasol pentru tine dar pentru el..mai ales vara iti dai seama