| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt baiat si am 14 ani! E ok sa te apuci de tras de fiare la varsta mea? Sunt in crestere... plus ca am auzit ca poti ramane ipotent... As vrea sa imi maresc bratele, pieptul, spatele.
E ok sa fac exercitii la paralele?

Răspuns Câştigător
| nelyly a răspuns:

Eu trag de la 13 ani. Acum am 15, si crede-ma ca este adevarat ca nu mai cresti. O perioada am tars cu greutati de maxim 30 kg de doua brate.Cu 30 de kg face-am flexii, impins la piept. Dar, daca nu vrei sa ramai pitic, poti sa incepi cu o greutate de 10-15 kg, cat sa poti sa faci 5 seturi a cate 10 repetari, asta daca vrei fibra. Daca vrei forta, poti sa faci 2 seturi de 25 de repetari. Si ca sa nu ramai pitic,incearca sa lucrezi din sezut, cu spatele drept si pieptul inainte.winking Eu unul asa fac si se vede.Din punctul de vedere al unui instructor, nu este bine, dar la mine functioneaza, si nu am dureri de spate. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa faci mai putine sa nu sari calu

| express11 a răspuns:

Este ok, la paralele si bara fixa, precum si flotari, abdomene.trasul de fiare de la varsta asta iti afecteaza cresterea.bafta.

| neutrino a răspuns:

Partial este adevarat, motiv pentru care nu este indicat sa te apuci de tras la fiare de la aceasta varsta. De obicei se practica acest sport dupa varsta majoratului si numai cu avizul unui medic si sub indrumarea unui antrenor.

| G4by97 a răspuns:

Poti sa tragi da sa nu te pui sa tragi greutati mari du-te la o sala unde ai instructor si iti zice el ce trebuie sa faci si cum sa faci

| Angi3401 a răspuns:

Nu este bine sa te apuci la varsta asta de tras de fiare deoarece iti fortezi articulatiile.