| OSC a întrebat:

Ce exercitii trebuie sa fac pentru a mi se lăţi pieptul si spatele, adica sa,, cresc" in lateral, pentru ca il am foarte ingust, dar ceva ce pot sa fac acasa si sa dea rezultate, sunt baiat si am 17 ani si 1.88 inaltime, 73 kg, ce ziceti? Va rog ajutati-ma. Va rog cineva care a avut si el problema asta, raspundeti-mi, dau FUNDA! Totodata as vrea sa fac ceva sa ma opresc din crestere si sa ma mai ingras si nu stiu ce, cu toate ca mananc foarte mult.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Salut.
Cu flotari pierzi timpul, de fapt cu orice unde poti mai mult de 10 repetari pierzi timpul.

Cele mai bune exercitii sunt :
- tractiuni ( la bara sau la helcometru - unde tragi greutatile spre tine la scripete ) -> pentru latitul spatelui
- impins cu haltera de la piept, pentru dezvoltarea pieptului.

Ca sa se "lateasca" cum vrei tu trebuie sa pui masa musculara, iar pentru asta trebuie sa ai :

- exercitii grele, sa nu poti mai mult de 10 repetari ( spre ex. daca poti mai mult de 10 tractiuni, legi o gantera sau un disc greu de tine, pe care il maresti mai tarziu )
- 2 grame de proteine / kilogram corp, din carne, lapte, branza, oua, 4-5 mese pe zi, dar mese, nu gustari.

| Cosmin86 a răspuns:

Cu niciun fel de flotari nu lucrezi spatele, lucrezi piept si putin triceps + deltoid anterior.

Pentru spate : tractiuni, ramat, indreptari cu hatlera si hiperextensii, atat.

Si nu mai da sfaturi cu flotari la cada, macar zi-le flotari intre scaune ( sunt exact la fel, doar ca suna putin mai penibil ), iar un exercitiu similar ( doar ca mai eficient ) este fluturari cu gantere pe banca, plan orizontal sau inclinat, dar banca speciala, la sala, nu improvizatii de acasa care nu sunt bune de nimic.

| OSC explică:

Chiar ca asa e cum ai zis tu, cu stresul, sunt mai mereu stresat, dar flotarile ma ajuta si sa ma opresc din crestere? Si as vrea sa mai iau si ceva kg in plus pentru ca arat foarte slab.

| OSC explică:

Flotari am mai facut asa ocazional si fac cel putin 20 odata.

| OSC explică:

Foarte bine zici! De steroizi ma feresc cel mai mult! Nu stiu cat de sanatoase mai sunt ouale in ziua de azi din cauza acelor gaini,, stresate'' laughing si nu prea le mananc, dar mamaliga mananc saptamanal de cel putin 3 ori. Chiar ca m-am pus pe treaba, dar mai mult seara fac flotari+ cateva gantere, e bine seara?

| DaaaaViiiiid a răspuns:

Incearca cu flotari si tractiuni daca ai de unde sa te agati tongue si daca ai si o gantera e bine sa faci pentru muschii de la brate