| BlueAndBlack a întrebat:

sunt pasionat de desen, m-am uitat pe youtube la niste filmulete cu desen si am vazut ca aveau niste creioane care aveau un negru foarte intens, as dori sa stiu cum se numesc aceste creioane.ca in aces video http://www.youtube.com/watch?v=ChUDL9mAQH8

Răspuns Câştigător
| DanielaMe a răspuns:

Pai exista mai multe tipuri de creioane :

Creioane HB : E un creion cu duritate medie. Fata de cele cu minele moi, este mai putin indicat pentru folosirea clarobscurului.

Creioanele de tip B : Este primul dintre creioanele moi cu care se pot trasa linii groase si inchise la culoare. Cu cat este mai mare valoarea de langa litera B, cu atat mina este mai moale, iar tonul mai inchis.

Creioanele de tip 2B : Acest creion cu mina moale este ideal pentru orice tip de desen, dar si pentru un clarobscur mai putin marcat.

Creionul de tip 4B : Este un creion mai moale, cu care se pot trasa linii groase, in tonuri foarte inchise. Este ideal pentru crearea umbrelor puternice.

Cam atat, imi cer scuze pentru greseli.

2 răspunsuri:
| andrutz4 a răspuns:

Cu un 2B ingrosat cred.

| TOoORex a răspuns:

Se numesc craiole