| comansorin a întrebat:

Acum 4 zile mi-a nascut iepuroaica, a nascut 14 puisori dintre care au mai ramas 7, a murit unul pe zi si azi a mai murit 1, asta pentru ca iepuroaica nu-i mai alapteaza pentru ca are un uger inflamat si nu mai mananca si nu mai bea de cand a nascut, am apelat la un medic veterinar dar a zis ca o sa moara 100%, doar un miracol ar face-o sa manance sa-si alapteze puii, ce pot sa fac sa salvez puii? vreau sa salvez macar 2, 3 daca nu pot pe toti, mai am o iepuroaica, care a nascut acum 2 saptamani jumate si care am pus-o in culcusul puilor ca sa vad daca ii adopta, saracii pui se zbateau extrem de tare pentru ca de la nastere nu au mancat nimic dar acum astept sa vad daca ii adopta, dar intrebarea mea este, daca nu-i adopta ce pot sa fac sa-i salvez?

6 răspunsuri:
| bubbiubbi a răspuns:

Sa ii hranesti cu pipeta ar fi o solutie...bietii puisori.dar nu i se mai poate face nimic iepuroaicei? apropo iepurii nu au uger...laughing)

| Reek54 a răspuns:

Alapteaza-i tu cu biberonul, sa ai pe cineva sa te ajute, chiar daca ei nu vor sa suga tu incearca in continuare, ca altfel vor murii.

| Reek54 a răspuns:

A, era sa uit scoate cat mai repede puii de la cealalta iepuroaica, ca ii va manca, daca vrei sa mai incerci asa. parfumeaza iepuroaica si puii cu acelasi parfum, sa creada ca sunt ai ei si supravegheazai.

| comansorin explică (pentru Reek54):

Nu iepuroaica asta nu o sa manance puii pentru ca ea a nascut deja ci doar daca era o iepuroaica gestanta ii manca pentru. a supravietui doar puii ei, daca nu are pui nu-i mananca, chestia cu mancatu pui este doar pentru spatiu puilor unei iepuroaice!

| xKathrinexD a răspuns:

Alapteaza-i cu o seringa. Le dai lapte. Nu ii atinge pana cand nu le dau ochii! Iepuroaicele, dupa ce cineva ii atinge puii inainte sa iasa din locul nasterii(din puf) ii trateaza de parca nu ar fi ai ei, nu le da sa manance, ii calca in picioare... Ai grija cu ei! Ai 30% sanse sa ii salvezi si 70% sanse sa moara. Succes!

| SmartphoneGirl a răspuns:

Pai ai putea sa cumperi de la Pet Shop biberon din acela mic si sa le dai tu.Acum nu stiu sigur daca poti sa le dai laptele de vaca asa cred ca trebuie sa pui niste substante, poti sa intrebi un veterinar. Sper ca te-am ajutat:*