| Mirunaaaa a întrebat:

Am o catea ( labrador) care a nascut recent, mai exact de 2 zile si nu mai vrea sa isi alapteze puii.Incearca mereu sa se ascunda... Ce pot sa fac in caz de abandon? sau cel putin ce pot sa le dau puilor sa manance ca sa nu moara? Va multumesc anticipat si astept un raspuns cat mai repede, va rog din suflet! (dau funda big hug )

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Ori cateaua numai vrea sa alapteze ori are o problema de sanatate (in cele mai multe cazuri nu ii doreste).
Puii care nu reusesc sa suga de la mama se hranesc cu lapte praf dat din seringa sau biberon.
Daca cumperi biberon le dai o data la 2 ore - 100 ml timp de 2-3 saptamani.
3-6 saptamani din 3 in 3 ore 150 ml
Cand ating 1 luna jumate te poti oprii din dat lapte sau poti continua pana la 2 luni tot din 3 in 3 ore 150 - 180 ml.
Daca ai intrebari sau doresti sa dai puii undeva la sigur te pot ajuta.

Succes si O zi placuta! happy

| Mirunaaaa explică (pentru MeimeiPinguinu):

Multumesc pentru raspuns happy!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Mirunaaaa):

Oricand,bafta mare big grin va fi putin greu sa ii ingrijesti avand in vedere ca femela nu se va ocupa de cresterea lor.
Inca ceva, sa ii tii la distanta de ea, preferabil intr-o camera unde ea nu se baga. Exista cazuri in care femela isi omoara puii..Acum cativa ani o femela a fatat la un bloc de langa mine si a omorat toti puiutii.

| Mirunaaaa explică (pentru MeimeiPinguinu):

Pai inca ii alapteaza cumva... daca o oblig eu dar tot se ascunde la rece si nu vrea sa iese. Ar fi din cauza, ca am pus prea mult mana pe ei?

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Mirunaaaa):

Nu are nici o legatura faptul ca ai pus mana pe ei, la iepuri nu este voie sa ii atingi.
Pur si simplu nu ii doreste, daca o obligi s-ar putea sa devina agresiva cu puii.
Mai bine dale tu cu biberonul lapte ( lapte praf ), de unde esti?

| Mirunaaaa explică (pentru MeimeiPinguinu):

Ocna-Mures...

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Mirunaaaa):

230 km departare de mine big grin ( Arad )

| Mirunaaaa explică (pentru MeimeiPinguinu):

happy Multumesc frumos pentru sfaturi big hug

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Mirunaaaa):

Oricand >big grin

9 răspunsuri:
| Ygorr38 a răspuns:

Daca cateaua nu mai vrea sa ii alapteze cel mai bine ai cumpara lapte praf si sa ii hranesti la biberon pana ce vor fi capabili sa bea ei din castronel.