| shew a întrebat:

Acum o saptamana am primit un acvariu de 10l cadou si 5 pestisori. Si astazi mi-a murit unul distre ei sad. Nu stiu de ce am schimbat apa jumatate din ea am pompa de filtrat apa si am plante artificiale. Funda celui ce ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Apa care trebuie pusa in acvariu trebuie "preparata" pana sa ajunga in acvariu. Umpli sticle cu apa fierbinte, fierbinte si pui o lingurita de sare(nu cu varf) la 10L(tu ai avea nevoie n acvariu in jur de 7-8L apa si te orientezi si tu cata sare sa pui) si o lasi 12ore, apoi poti sa o pui in acvariu linistit. Te mai sfatuiesc, cand iti cumperi plante artificiale sau pui pietre, scoici noi in acvariu sa le speli cu apa foarte fierbinte.

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Eu am un acvariu de 5 L şi trei peştişori. Am avut mai mulţi dar au murit.
Din păcate aceşti nu trăiesc mult.
Tu i-ai îngrijit bine, nu îţi face griji.
Dacă vrei nişte peştişori drăguţi care să trăiască mult îţi recomand specia "Neon".
Pa-pa.

| MadalinG99 a răspuns:

Ai incalzitor sa incalzesti apa?