Întrebare recomandată | casian503 a întrebat:

Am 2 acvarii unul de apa dulce si unul de apa sarata, cel de apa sarata este in forma de cub si are 130 de Litri. Acest acvariu l-am achizitionat in luna mai. Acum am 3 pesti in el: 2 pesti Clowni si 1 Damsel, au avut ceva probleme cateva zile dar acum sunt ok, tin sa precizez ca inainte de adauga pestii am adaugat un Crevete (Cleaner shrimp), si mai am 3 Corali moi(Soft) Kenia tree(1) si alti 2 la care nu le stiu denumirea, intrebarea este: as putea adauga o Anemona Rodactis pentru Pestii Clown? Si ce specii de pesti as mai putea adauga? Goby? Sau as mai putea adauga o pereche de Clowni? Blue Tang? Ceva recomandari de corali,pesti sau sfaturi? Echipament : folosesc Piatra Vie, o pompa de valuri, schimb apa saptamanal, am si pompe de recirculare.

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Salut!

Poti pune anemone pentru pestii Clown. In mediul natural, ei se folosesc de aceste plante, asa ca nu vad de ce nu ai putea sa le pui si in acvariu. Ai putea pune si Blue Tang, cat si Yellow Tang. Indicat este sa nu incarci foarte mult acvariul nici cu pesti, nici cu plante.

Apa nu se schimba saptamanal. Ia un filtru foarte bun si vei ajunge sa o schimbi chiar lunar. Cand schimbi apa, sa nu o schimbi pe toata, ci doar 2/3 din acvariu. Ai nevoie de unelte pentru curatare, magneti sau orice alte accesarii utile, plus acele accesorii pentru a testa salinitatea apei, avand in vedere ca pestii de apa sarata au nevoie de un anumit nivel de salinitate pentru a supravietui.

Uite aici ceva util https://www.thesprucepets.com/......st-2925686

Aici mai gasesti cateva specii, dar nu cred ca le vei gasi pe toate in tara https://www.fishkeepingworld.com/14-popular-saltwater-fish-for-beginners/

Succes

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Studiaza pestii dupa apa pe care o admit!
Daca nu cercetezi teoretic, mai inainte! Daca nu le place apa sarata, muta-i in cea dulce! Sunt pesti care migreaza din mare pe rauri, (apa dulce)apoi ori mor, dupa cesi depun icrele, sau se intorc.
Ca si oamenii!