| MoTaNN3l a întrebat:

am doua intrebari: 1 As vrea sa sa stiu daca tableta grafica wacom one small este buna pentru incepatori(nu vreau sa arunc multi bani la inceput),
2 Nu stiu sa desenez mai deloc dar vreau sa am un hobby si aici vine si intrebarea, daca nu am talent la desen pot reusi doar cu exerctiu?

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Buna!
Eu desenez doar de un an si am folosit vreo 8 luni o tableta genius (cea mai ieftina) care s-a stricat dupa un timp. Acum folosesc o tableta wacom one small si e foarte buna, dar mai am probleme cu presiunea. Apropo nu conteaza ce tableta ai conteaza cat de priceput esti.
Sincer, eu nu iti recomand sa desenezi daca nu te distrezi facand-o.
In fine, mai intai ce vrei sa desenezi? Oameni, animale, creaturi mistice, furry etc? Sa zicem ca vrei sa desenezi oameni, atunci trebuie sa le stii anatomia (anatomy) daca nu o stii atunci va iesii cam ciudat.
Iar despre talent. nici eu nu am, eu doar am exersat, dar o sa dureze putin mai mult. A, da si desenatul nu e usor, la unele desene poti sta cu zilele.
Scuze daca nu suna romaneste, am scris asta cat de repede am putut, iar daca mai ai intrebari poti sa le poti sa imi dai un mesaj pe TPU sau pe Snowy43 (contul meu de Facebook tongue )