| Bàisérpiçor a întrebat:

SALUT TPU! Am o catelusa Rottweiler de 3 luni jumatate. Nu prea vine cand o chem la mine. Ce sa fac? este bine la varsta ei sa aiba 10 kg? Azi imi omora un pui ce sa fac? Astept urgent raspuns! FUNDA + VOT happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La trei luni, indiferent de rasa cainelui, sunt inca copilasi.ca si puiul d eom la o varsta cand le zici ceva si nu asculta, mai face boacane, asa si cucatelusul tau. Se joaca cu puiul de gaina pana da de gust si apoi daca ii intra in cap ca e hrana, il mananca. facuat una ca asta, creierul va actiona ori de cate ori vede un pui de gaina, vazandu-l ca o sursa de hrana.tot ce poti face ste sa izolezi in spatiu, ori cainele ori puii de gaina pana cand cainele va creste mai mare.in ceea ce priveste ca nu vine la tine cand il chemi, e inca prea mic.Va veni mai tarziu dar pana atunci invata-l cu ceva ce ii place mai mult.Ii poti cumpara o jucarie de plus, s atraga de ea pana o rupe. ii trebuie actiune, cainele mic are acel surplus de energie ca si copii mici care trebuie consumat.

7 răspunsuri:
| Valentyna290497 a răspuns:

E clar ca trebuie dresata!
Din cate stiu, rasa aceasta este numita si "cei mai prosti caini" deoarece oricat de bine ar fi dresati, niciodata nu te vor asculta in totalitate, dar chiar si asa, merita sa il dresezi

| ZMR97 a răspuns (pentru Valentyna290497):

Arată-ne şi nouă studiul conform căruia rottweilerii sunt "cei mai proşti câini". Fetiţo dacă nu ai avut rottweiler nu ai de unde să ştii, aşa că nu mai vorbi degeaba.

| Bàisérpiçor explică (pentru Valentyna290497):

laughing) nu esti sanatoasa la cap big grin

| Valentyna290497 a răspuns (pentru Bàisérpiçor):

Greseala mea, m-am informat si acest "nume" se adreseaza PitBull-ilor! Va multumesc frumos pentru apreciere!

| Dodgge a răspuns:

Momentan e doar un pui,in timp va creste si va incerca sa se impuna, daca tu nu reusesti sa te impui in fata ei si sa ii arati care este cel dominant dintre voi o sa aiba probleme de comportament, fiind un caine mare si care a fost conceput sa atace omul trebuie sa ai grija cand iesi cu ea prin parcuri.A fi dominant nu inseamna sa agresezi in vreun fel animalul, este o trasatura pe care o ai sau nu. Daca nu te simti in stare da-l cuiva care stie sa creasca un astfel de caine, si orienteazate catre o rasa mai non agresiva si de talie mai mica.In maini nepricepute acest caine este o arma alba.

| ZMR97 a răspuns:

Până la vârsta de 2 ani căţeluşa ta este în plin proces de creştere, aşa că nu te îngrijora în privinţa greutăţii sau a înălţimii. Rottweilerii sunt printre cei mai inteligenţi câini, tu trebuie doar să ai o tehnică bună si multă răbdare pentru a-i dresa. În legătură cu omorâtul puiului îţi pot spune că el iniţial a căutat un partener de joacă dar când a văzut că puiul se zbate şi se panichează a inceput să îl muşte de-a binelea, a acţionat instinctiv. Nu fi îngrijorată, eu eram în clasa a 4 a când am avut primul meu câine, un mascul de rottweiler, care din păcate a murit la vărsta de 1 an jumate. În prezent am o femelă de rottweiler în vârstă de 6 ani, este foarte ascultătoare şi prietenoasă.

PS: încearcă să o recompensezi cu câte o granulă, sau ceva care îi place ei, atunci când o chemi la tine.

| dony89 a răspuns:

Apeleaza la un dresor! Uite aici unul bun www.cartedresajcanin.ro
Sunt foarte buni in ceea ce fac! Vorbeste cu el si vezi ce iti va spune!