| 6Anonim9 a întrebat:

Am o catelusa teckel de 1 an si 2 luni. Am auzit de la un veterinar si alte persoane care au mai multi caini, ca este recomandat sa se faca macar odata in viata catelusei monta. Prima mea grija este cum s-ar comporta ea dupa ce ar ramane fara pui? Dar fizicul ei, si-ar reveni 100%? Imi par foarte urate catelele cu sanii aia lasati. Adica dupa ce se termina perioada lactatiei, ii revin sanii la normal?
Daca ar fi sa o imperechez pana la urma, cum trebuie sa procedez? Sa duc eu cateaua la catel, sau sa aduc catelul la ea? Sau pe un teritoriu neutru? Ma mai ingrijoreaza si reactia cainilor cand se vor intalni... Nu se vor musca? Va rog explicati-mi cum sta treaba... N-am mai avut o catelusa(doar masculi) pana acum.

Răspuns Câştigător
| ana090182 a răspuns:

Nu ramane cu sanii umflati.
Trebuie macar o data sa o duci la monta, ca daca nu, poate face cancer mamar..si nu cred ca vrei asta.
Nu conteaza unde se afla fapta, nu vor face urat daca catelusa e in calduri.
De la un an jumate se duce la monta...dar mai bine ar fi de la 2 in sus.
Poate face si lactatie falsa, unde trebuie ceva gel.
Succes

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu ramane cu sani lasati nu umblati cu prostii. Cred ca ar trebui s-o lasi sa se mai maturizeze pe la cca 3 ani. Organismul femelelor intotdeauna se revigoreaza si intinereste dupa nastere la toate speciile de asta e recomandat. Puii se dau la 2 luni, mai recomandat la 3 luni si cateaua se invata fara ei. Posibil ca atunci cand ai sa-i vezi sa-ti doresti oricum sa opresti unul dar sa fie tot fata ca altfel se calaresc.

| Alexandra28Co a răspuns:

Nu conteaza unde se intampla fapta. daca o sa intalnesti masculi pe drum ai grija sa nu se.Cat despre fizic asa ramane cu sani lasati..si se acomodeaza repede fara catelusi daca i dai atentie si te comporti la fel..altfel sufera