| alessiacris14 a întrebat:

am o femela din rasa ciobanesc german acasa si este prea grasa si m-am decis sa ii dau mancare uscta pentru caini @boabe@ dar nu stiu cat la o portie...app are 2 ani si cred ca este gestanta ....este corect ce vreau sa fac, multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

Intai trebuie sa afli daca este gestanta sau nu. Sarcina a adaugat kilogramele.
In caz ca nu este (dar asta iti poate spune doar medicul veterinar) trebuie sa o treci pe regim.Pe spatele sacului de boabe scrie gramajul in functie de varsta.

| RedNose a răspuns:

Un caine gras nu e fericit si la batranete din cauza greutatii ca solicita articulatiile poate sa faca artrita.
Pentru a slabi un caine are nevoie de mese la ore fixe si de miscare. Avand in vedere ca are 2 ani va primi doar 2 mese pe zi,dimineata si seara,cat e cald incearca sa-i dai cat mai de dimineata,sa fie racoare si seara cat mai tarziu,fiindca de la caldura nici foame nu ii este.
Hrana dai doar hrana superpremium(acana,orijen,pro plan,belcando,eukanuba,royal canin) sau daca nu ai un buget foarte mare,e buna si hrana premium(BOSCH,biomill,dog chow,advance),nu-i da pedigree sau ce mai gasesti prin supermarket,nu sunt deloc bune, cum acum s-ar putea sa fie gestanta cu atat are nevoie de boabe cat mai bune.
Pe ambalajul hranei scrie si cat sa-i dai sau daca iei la gramaj, vezi ce ai luat si cauti pe net ca o sa gasesti schema( e in functie de greutate si varsta). Acolo scrie greutatea la maturitate a cainelui(nu cat are cainele tau acum, in caz ca e gras). Ciobanescul are intre 25-43kg,deci pe sac neaparat trebuie sa scrie large breed si fiind femela si grasa te uiti unde scrie la greutate de la 25kg(de ex scrie pe unele de la 25kg la 35kg) si cat trebuie sa primeasca corespunzator la varsta lui(momentan are 24luni catelul tau). Un alt sfat,cauta sortimentul care are grasimi mai putine,dar nu lua din astea light, doar daca ce-ti spun eu nu functioneaza.
Ca sa slabeasca are nevoie si de multa miscare: alergari usoare, inot, plimbari pe 2-3km,alergari in panta si cat mai multa joaca. Daca este gestanta, aceasta sa fete si sa se refaca abia atunci incepi cu multa miscare.
Eu cel mai bine zic sa astepti sa vezi daca intr-adevar este gestanta, ca poate fi grasa din cauza asta si chinui cainele degeaba. Gandeste-te cand a fost imperecheata si de atunci cam in 63zile aproximativ ar trebui sa fete, daca nu fa ce ti-am spus: mese fixe si miscare cat mai multa.