| Andreyukkkul a întrebat:

Am o foarte mare problema ...acum vreo 2 saptamâni mi-am luat un cățel (Labrador) iar acesta nu doarme mai deloc noaptea si latră pana nu merge cineva lângă el.La inceput am crezut ca e de la spațiu deoarece il Țineam in baie dar acum sta prin toata casa dar tot se trezește pe la 2 si pana dimineata nu mai doarme sau doar daca e cineva lângă el.Va rog frumos ajutați-ma...DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Zizi2001 a răspuns:

Buna Andrei! E greu pana se acomodeaza cu noua locuinta, dar probabil în 2 luni nu vei mai avea nicio problema cu el.Acum se simte singur, iar tu trebuie sa ii arati ca nu e. Atunci cand incepe sa latre nu incepi sa te joci cu el, doar stai putin langa el, mangaiel ca pe o pisica, animalele adora asta.Pentru inceput seara trebuie sa il scoti la o plimbare mai energica, cam 30 de minute, dar cainele, fiind labrador, il ti in lesa si el trebuie sa mearga intotdeauna în stanga sau dreapta ta sau chiar in spatele tau.Noaptea spune nu jucariilor. Cainele trebuie sa invete ca trebuie sa doarma noaptea, fara jucarii.Iar cand vine vorba de culcus, sa fie chiar un culcus al lui, pe care il pui intr-o camera si acolo sa ramana, dar nu in baie.Nu e bine sa il inveti sa doarma in pat cu tine pentru ca ei devin dominanti, si cum au o inaltime și greutate mai mare cand devin adulti, o sa iti fie greu cu el in pat, atat mai mult iti va fi sa il dezobisnuiesti.Ca sa nu mai fie activ noaptea trebuie sa ai grija si la alimentatia lui, nu il hranesti cu aceeasi mancare pe care o mananci tu.Ar fi foarte bine daca l-ai invata cu mancare uscata pentru caini, care sa contina multe proteine si vitamine.Trebuie doar sa ii acorzi mai multa atentie si se va obisnui, dar trebuie si sa ai rabdare cu el, sa il intelegi.Tu cum te-ai simti daca viata si locuinta ti s-ar schimba radical si ai ajunge intr-un loc necunoscut? Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| AndyKama a răspuns:

Incearca sa il obisnuiesti cu o jucarie, sau in timpul noptii tine-l in aceeasi camera cu tine...

| Andreyukkkul explică:

Cu jucăria nu prea a mers deoarece se plictisește foarte repede de ceva...o sa încerc faza cu dormitul in aceeași camera.Mersi mult.

| Andreyukkkul explică:

Iti mulțumesc foarte mult pentru ajutorul acordat.

| Zizi2001 a răspuns:

Cu placere si iti multumesc pentru funda, nu ma asteptam.E prima ^_^