| Shuka a întrebat:

Acum doua saptamani bunicul meu mi-a adus un pui mic de pupaza care cazuse din cuib si i-a fost mila de el si cum eu am mai ingrijit si alte pasari (porumbei, papagali, vrabiute etc.) am crezut ca aceasta poate rezista la fel ca si celelalte. Am pus-o in colivie i-am dat viermisori..se descurca foarte bine era vioaie, canta ziua si in a 3 a noapte eu m-am dus la culcare si colivia ei era pusa pe balcon la locul ei (balconul este acoperit) si a inceput sa ploua, dar ea fiind acoperita cu mai multe paturici mici ..am crezut ca o sa-i fie bine, dar dimineata ..pe la ora 8, cand m-am trezit statea intr-un colt, iar parintii mei mi-au spus ca doarme, dar eu cand m-am dus la ea s-o trezesc era foarte slabita si nici capul nu si-l mai putea sustine, iar eu atunci m-am speriat foarte tare si am luat-o in mana si era foarte rece..era aproape moarta, m-am dus si am pus-o pe o paturica calda si i-am pus sub patura niste sticle cu apa fierbinte, am stat langa ea, iar dupa aceea l-am chemat pe tatal meu sa stea langa ea cat merg pana la baie, vazand ca si-a revenit dar cand am venit tatal meu o avea in mana si mi-a zis ca i-a batut inima dintr-o data foarte tare si a murit, eu toata ziua am plans pana la urma am ingropat-o dar de fiecare data cand imi aminetsc de ea plang ..chiar si acum, cand scriu plang si stau si il intreb pe Dumnezeu de ce mi-a luat-o, ce rau am facut eu unei vietati ca sa mi-o i-a pe ea, care imi era atat de draga si mereu ma simt vinovata pentru moartea ei! Oare a murit din vina mea ca nu am luat-o in casa, dar ea mai statuse noaptea trecuta tot acolo acoperita si i-a fost foarte bine? Chiar nu stiu ce sa mai fac.a trecut ceva timp de atunci, iar eu cred ca a murit din vina mea ca n-am avut grija de ea. dar nu am stiut cum se ingrijeste o astfel de pasare. Voi ce credeti, este vina mea? crying crying crying Mama mi-a zis ca ea traieste in scorbura, unde este foarte cald, impreuna cu parintii sai.

8 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Poi gandeste-te ca ia deja era moarta de o pisica daca nu o luai atunci.
Nu prea sunt sanse sa-ti traiasca orce pui ar fi ca si mie mi-a murit vreo 3 pana acum findca trebuie sa-ti petreci o mare parte din zi numai cu ei.
Daca nu era ud nu a murit de la frig si ploaie. Orcum tu ai facut tot sa o ti in viata asa ca n-ai nico vina.

| AnonimKidd a răspuns:

Te inteleg...Eu am avut un perus si nici acum nu stiu de ce a murit sad. Eram mai mica cand a murit...Statea pe bat si deodata dupa cateva ore am gasit-o pe jos in colivia ei abia mai respirand crying.(Nu era batran perusul) Legat de pupaza nu e vina ta.

| Shuka explică:

Scuze ca am scris un intreg roman, dar sper sa aveti rabdare sa cititi. Multumesc!

| TiffanyღBJ a răspuns:

Nu este vina ta, tu ai incercat sa o ajuti, dar poate cand a cazut din cuib s-a lovit cine stie cum si din cauza aia a murit. Si sigur ca ea era obisnuita in alt mediu, pe care tu nu aveai cum sa i-l oferi. Ai facut tot ce ai putut happy

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Spune-mi cu ce sa fi tu de vina? ca ai ingrijit-o? Normal ca nu e vina ta.Pasarelele nu prea traiesc in captivitate(doar papagali). Probabil ca i-a fost frig, a racit si de acea a murit, dar de ce nu ai dus-o in casa? Daca mai gasesti o pasarica cazuta din cuib nu o mai duce acasa ci pune-o inapoi in cuib sa nu moara si sa mai plangi si dupa alta.Eu te rog sa nu mai plangi si sa te gandesti ca ea e acolo sus si te vede, se uita la tine si daca tu plang si ea va suferii.Gandestete ca acolo ii e bine.Te rog sa nu mai plangi, ok?

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Spune-mi cu ce sa fi tu de vina? ca ai ingrijit-o? Normal ca nu e vina ta.Pasarelele nu prea traiesc in captivitate(doar papagali). Probabil ca i-a fost frig, a racit si de acea a murit, dar de ce nu ai dus-o in casa? Daca mai gasesti o pasarica cazuta din cuib nu o mai duce acasa ci pune-o inapoi in cuib sa nu moara si sa mai plangi si dupa alta.Eu te rog sa nu mai plangi si sa te gandesti ca ea e acolo sus si te vede, se uita la tine si daca tu plang si ea va suferii.Gandestete ca acolo ii e bine! Te rog sa nu mai plangi, ok?

| Shuka explică (pentru ligiligi):

Buna, eu a-si fi pus-o in cuib, dar nu eram de fata atunci cand bunicul meu a gasit-o si eu l-am intrebat daca era prin apropiere cuibul ei, dar nu era...ma simt vinovata ca atunci cand am observat ca ploua am crezut ca o sa-i fie bine, dar ea saraca a murit dimineata in mainile mele, deoarece am lasat-o acolo sad am fost inconstenta, era un pui mic nevinovat care nu avea nici un motiv sa fie pedepsit asa din cauza mea, dar de acum am luat aminte cum se ingrijesc acest gen de pasarele. Multumesc mult!

| ligiligi a răspuns:

Scuze,din gresealaam pus-o inca odata.