| Ae1 a întrebat:

Salut! Vecina mea și-a luat un câine, problema este ca acest câine latră încontinuu, urla, nu am mai văzut asa ceva, de când l-a adus nu mai dorm noaptea, urla la 2, 3, 6, dimineața copilul se trezește la fel, nu sunt absurd, am și eu caini, latră dar asta latră nonstop, efectiv ore în șir fără pauza. Dacă ies la aer ca tot omul, am ajuns sa nu mai suport sa ies din casa doar sa nu-i Dau motive sa urle în halul asta. Cedez psihic, am săptămâni bune de când nu mai dorm, i-am spus frumos, nu înțelege, mai rău face vecina, îl lasă noaptea afara. Înainte sa-i spun, îl mai ținea în casa. Nu are grija de ei, ia animale în 2 3 luni le arunca. Nu știu ce sa mai fac, am încercat sa-i arunc mâncare sa-l împrietenesc cu mine. Deloc nu tace, efectiv nu mai las copilul sa se joace afara unde ar putea sa-l provoace sa latre în halul ala pentru ca nu îl mai suporta. MULȚUMESC

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cateva dovezi:martori, inregistrari si apoi depui plangere la politie. Nu te lua dupa cei ce spun sa suni la 112! Aia te poate face sa te alegi cu o amenda. La 112 se suna numai pentru urgente. Sunt oameni care dau raspunsuri dupa ureche. Legea spune ca sunt urgente urmatoarele: obiecte de constructii, auto, pădure, sau altelele ard, sau atunci când fumul se iese dintr-o clădire;
persoane blocate care trebuie să fie eliberate de vehicule avariate, din cladiri prabusite, copaci căzuţi sau a instalaţiilor;
cineva încearcă să fure o maşină;
cineva încearcă să deterioreze sau sa distruga bunuri;
vedeti un accident de masina grav cu persoane rănite sau ucise;
observaţi un om cautat de politie;
tu sau persoane din apropiere sunteti victime ale unui act de violenţă;
veţi găsi un lucru care arata similar cu explozivii;
esti un martor la o tentativă de sinucidere;
observaţi o persoană pe strada care poate fi inconştienta;
tu sau persoane din apropiere sângerati şi nu sunteti în măsură a opri sângerarea pe cont propriu;
o persoană se sufoca sau nu este capabila de a respira;
o persoană suferă un şoc electric (de la lovituri de trăsnet sau reteaua de energie electrică);
eşti un martor al unui accident de muncă grav, adică atunci când echipamentul utilizat taie un membru sau provoaca alte rani grave.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Bubico2022):

Daca ai probleme medicale, da. Dar nu ca latra cainele vecinului. Poate daca latra toata noaptea sa fie tulburarea ordinii si linistii publice. sa sune atunci In rest risca amenda.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Bubico2022):

Aia cu inregistrarea este Art. 63, 64 din CPP.
Uite si raspunsul unui avocat: https://avocatro.net/forum/civil/9210-proba-audio-cu-telef-in-instanta

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Bubico2022):

Legea Educatie Nationale aprobata in "Absurdistan": (3) Înregistrarea prin orice procedee a activităţii didactice poate fi făcută numai cu
acordul celui care o conduce.
(4) Multiplicarea, sub orice formă, a înregistrărilor activităţii didactice de către elevi
sau de către alte persoane este permisă numai cu acordul cadrului didactic respectiv.
Adica daca un profesor te bate n-ai voie sa-l inregistrezi. Totusi o inregistrare poate fi punctul de pornire a unei anchete. Chestia ca romanii sunt lasi si nu vor spune ce au vazut. M-am lamurit la revolutie.

| Freya1 a răspuns:

Și eu iubesc animalele,dar totuși exista o limita de bun simt.
La fel și cu copii. Ii înțelegi ca se joaca,urla,țopăie,dar tu ca și proprietar,părinte etc ar trebui sa înțelegi ca exista o limita, ore de liniște, educație, dresaj.

Depune o plângere la politie ca altfel nu știu ce sa zic. Daca era o femeie ce sa înțeleagă puteai sa ii propui dresajul, dar pare ca nu merge sa vorbești cu ea.

| anonimg a răspuns:

Suni la 112 și ceri să să vorbești cu poliția de la direcția de protecție a animalelor:
https://www.politiaromana.ro/......animalelor
Oamenii aceia ar trebui să vină la locație, și să discute cu proprietarul.
Nu strică să ai la tine niște probe video cu sunet de la lătratul excesiv.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Bubico2022):

112 pentru ambele cazuri.
Lătratul excesiv înseamnă un animal neglijat și totodată deranj.

| AdioTPU a răspuns:

Cumpara-ti antifoane, dopuri de urechi și nu te va mai trezi lătratul câinelui in timpul nopții. In plus, dacă acel câine latră incontinuu inseamna că ceva nu e ok, simte ceva in neregula în acel bloc sau la femeia care îl are în grijă.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Un ciocan in cap

| 6Radu5 a răspuns:

Nu are legatura cu intrebarea ta, dar sa vezi ce urla un husky, chiar daca este bine ingrijit.Tot ce poti sa faci este sa suni la protectia animalelor sau chiar sa depui o plangere la politie.