| Vejjskakak a întrebat:

am o intrebare, am un peste betta si acum sta doar pe fundul acvariului de astazi, recunosc astazi i-am dat 5 boabe de mancare desi mi s-a spus sa ii dau doar 3. Mai am vreo sansa sa ii fac ceva?

Răspuns Câştigător
| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns:

Heei Salut nu te speria pestele tău betta nu ar trebui sa aibă nimic doar dacă era bolnav de când l-ai luat.Îți recomand sa nu îi dai mai mult de 5 6 boabe de 2 ori pe zi și sa iei un acvariu destul de spațios pentru el (Te rog sa nu fie într un bol sau ceva mai puțin de 3 4 litriihappy ) Dacă îl ai de câteva zile e normal sa facă așa. Așteaptă și vezi ce i se va mai întâmpla pe parcursul unei saptamani! Sper ca te-am ajutat!

| Vejjskakak explică (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Eu am un acvariu de 3 litri(asa l-am cumparat cu pietre si cu o planta artificiala si mi-a recomandat ca mancare sa ii dau doar dimineata 3 boabe.

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru Vejjskakak):

Te rog sa nu ii dai doar dimineata mancare din suflet.Multi angajati de la petshopuri habar nu au ceva despre pesti.De exemplu cand am vrut sa imi cumpar niste pesti compatibili cu barbusi tigru (nu stiam atunci multe despre pesti)mi-au zis ca ZEBRA DANIOS sunt perfect compatibili.Peste 2 zile 3 zebra din cei 5 erau morti din cauza barbusilor.Dai minim 4 boabe de doua ori pe zi!

| Vejjskakak explică (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Mai am o intrebare, daca vrei sa imi raspunzi, ce peste imi recomanzi pentru acvariu mic(fara incalzitor si aer) care sa teaiasca destul de decent ca perioada? Si sa traiasca singur sau maxim 2

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru Vejjskakak):

Sa fiu sincer, nu prea stiu altii in afara de betta carora nu le trebuie aer. Daca poti sa imi zici si cat de mic e acvariul as putea recomanda cativa pesti dar le trebuie decat pompa(incalzitorul e mai mult un "lux" pentru pesti ci nu o necesitate pentru ca cei mai multi sunt modesti si rezista la temperaturi ridicate/scazute

| Vejjskakak explică (pentru Stefan_Rozzy_1999):

3 litri are acvariul

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru Vejjskakak):

Ok, atunci 100% ia-ți un betta mascul sau femela femelele sunt mai "rare" în petshopuri de obicei dar se găsesc cu norovoi. Dar după Cum ai spus tu nu vrei betta deci hmmm...Paiii, e un pic cam mic acvariul pentru alți pesti, dar dacă totuși vrei neapărat sa Îți iei alți peștii poți duce acvariul înapoi și sa Îți iei și tu ceva de 9 10 litrii dacă gasesti și Îți cumpăr decât o pomea de aer(vreo 30 20 lei) si iți iei neon tetras sunt foarte mici șîn mărimea lor medie e de 2 3 cm maxim poți vreo 4
Bugetul pentru toate astea ar fi cam 70 lei. sper ca te-am ajutat!

| florin1235 a răspuns (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Salut, mai am o intrebare, tot eu sunt contul de Facebook mi-a fost spart, cum sa inmultesc pestii betta si ce trebuie sa am in "deck"

| florin1235 a răspuns (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Apropo, am inceput sa ii dau mancare si dimineata si seara dar tot sta pe fundul acvariului, deci se mai poate face ceva?

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru florin1235):

Hmm...Despre ce are scuze dar nu știu dar daca vrei sa îi înmulțești Îți trebuie un acvariu separat pentru pui, o sa îi mănânce părinții. Când masculul lasă spuma deasupra acvariului pune femela cu el pana când o sa para ca parcă moare ea, iar atunci ar trebui sa lase icrele apoi după ce masculul duce puii în spuma speciala scoate părinții. O sa supraviețuiască cam 10 5 din 100 și Îți trebuie mâncare speciala pentru pui (cred ca găsești la petshopuri )
Cam atât și nu tine puii mult în acelasi acvariu, când încep sa se coloreze pune-i separat(mai caută și pe net pentru ca nu mă pricep foarte bine la inmultire)
Spera ca te-am ajutat iar dacă mai ai nevoie de ajutor contacteaza-mă!
Bafta!

| florin1235 a răspuns (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Am acvariu sepatat, de la sora mea, la ea a murit pestele( a avut si ia betta si tot cam aceleasi simptome a avut), dar spuma de care zici to am vazut-o doar odata la pestele meu si la sora mea doar dupa ce l-am cumparat

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru florin1235):

Mai caută te rog pe internet pentru ca eu cam atât știu despre asta! happy

| florin1235 a răspuns (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Salut, am o intrebare, am citit ca betta ii compatibil cu neon, si vreau sa iau unu doi( neon) ca sa stea cu betta-ul dar neonul pot sa traiasca asa de putini sau trebuie sa fie mai multi? Si as putea face acest lucru in acvariul meu de 3 litri?
Pestele a murit -|-, SI DE aceea intreba ca vreau sa imi iau unul nou

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru florin1235):

Betta este un peste SOLITAR nu va sta cu niciunul te peste! Și acvariul este prea mic pentru mai mult de 1 2 neoni carora le trebuie pompa de aer.Cumpăra alt betta și atât dacă vrei mai mulți pești un acvariu de minim 15 litrii e bun pentru vreo 5 4 neoni decât sau poți pune 3 4 femele de betta pentru ca ele sunt compatibile și cu alți pesti gen neoni