| DreBAWS a întrebat:

am o pisica de 6 ani rasa Europeana si in ultimul timp m-am gandit sa imi iau un pui de Rottweiler si stau la bloc., intrebarea mea este daca o sa se inteleaga pisica cu cainele. Nu imi e ca, cainele o sa imi roada diferite lucruri din casa voi avea grija de asta, dar faza e ca atunci cand va creste mai mare cainele sa nu iasa un scandal intre el si pisica, ca daca va fi asa din primul an in care il aduc e posibil sa raman fara pisica. Credeti ca se vor intelege?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Se va intelege dar in primele zi si saptamani nu trebuie ca pisica si cainele sa faca contact direct.Ascunzi pisica de caine,un timp ca cei doi sa simta prezenta straina in apartament,apoi din ce in ce mai mult, ii lasi sa se vada, sa fie constienti de prezenta altei rase de animal in casa. Dupa un timp ii poti lasa prin casa pe amandoi doar sub observatia ta si in caz ca cainele are tendinta de a se da la pisica, fii autoritar cu el, spune-i sa plece intr-un limbaj scurt si autoritar.Sau pisicii la fel. Sub atenta observatie vei fi convins daca ii poti lasa impreuna in perioada in care esti plecat si e casa goala.In caz contrar, cand plecati, ii separati.In primele saptamani daca nu e nimeni acasa trebuie lasati separat.Bineinteles ca sunt caini si pisici care se inteleg din prima.In cazul Rottweiler-ui insa, e bine maxima atentie.

1 răspuns:
| maarriiiiiii a răspuns:

Eu zic că o să se înţeleagă. Ei prind un ataşament când sunt mici. Se învaţă reciproc. Am avut şi eu asa dar invers. Câine mai mărişor şi pisoii mititel :*