| cena1997 a întrebat:

Am o intrebare vreausa imi iau un caine si-tzu, dar stau la casa si daca mi-as lua nu stiu daca il pot tine in curte deci ma puteti ajuta sa imi spunetia daca il pot tine in curte sau nu eu mai am un caine lup nu este rau si nu musca credeti ca se vor intelege a si daca nu imi spuneti voi o rasa care sa stea si la curte si sa se inteleaga cu cainele meu?

7 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Shih-tzu sunt prietenosi cu orice rasa de caini,mai ales daca sunt cresuti de mici cu acestea,este o rasa foarte inteligenta,rareori incapatanata,se ataseaza de stapan foarte tare,nu musca daca sunt dresati bine,la dresaj invata foarte repede mai ales daca stiu ca la sfarsit vor primi o reconpensa,daca ii certi si dupa aia vrei sa te impaci cu ei sunt putin orgoliosi dar daca ii alinti nu pot rezista si vin la tine,sunt o rasa care isi merita banii,insa ai grija cu cainele lup, nu il prezenta din prima daca ai totala incredere in cainele tau atuncea nu este problema, succes!

| MariaIoana a răspuns:

Shih tzu nu este o rasa de caini care poti sa o tii in curte. Vara da, cand este canicula insa atunci cand e frig... exclus.
Iti recomand Husky Siberian pentru curte, sau foarte asemanator Malamut de Alaska, Akita Inu... ceva rasa de talie mare. Cele micute sunt pentru interior, le'ai chinui daca ti-ai achizitiona ceva micut si l-ai tine afara.
In rest, orice caine iti iei, poti sa ii ajuti sa se imprieteneasca. Cu rabdare si mereu doar in preajma ta.
Sa ai grija ce sex alegi, ca sa nu ai probleme mai incolo, la maturitate. Preferabil ar fi acelasi sex sa aiba ambii caini. Altfel risti ca atunci cand e femeia in calduri, masculul sa o "doreasca" si nu cred ca ai vrea sa se "corceasca".
Bafta happy

| RudeGirl a răspuns (pentru MariaIoana):

Mai stiam eu pe cineva care vroia sa tina un bichon afara in lant

| MariaIoana a răspuns (pentru RudeGirl):

Mda, din pacate cunosc si eu. Chiar eu am dat o catelusa la o familie (pareau foarte de treaba), cand am plecat din tara. Cand am venit acasa surpriza : vai si amar cum arata cateaua. prin curte, murdara, blanita incalcita, nici nu vreau sa-mi amintesc. Noroc cu politia, ca m'a ajutat sa o recuperez, caci ei de buna voie nu au vrut sa-mi-o dea.

| MariaIoana a răspuns (pentru MariaIoana):

Am uitat sa precizez. era bichon maltese

| RudeGirl a răspuns:

Catelusii mici nu pot sa stea afara, numai dar numai Caini Mari gen Husky, caine Lup.etc.

| hayastan a răspuns:

In ceea ce priveste ca mai ai un caine, poate deveni gelos pe cainele pe care vrei sa il iei (da gelos)
in rest depinde de caine, daca vei alege unu mic mai bine sa-l tii aproape si sa-l ingrijesti, in rest socot ca celelalte rase se pot tine si la curte

DACA E CATELUS AR FI BINE SA-L TII DEPARTE DE CAINELE TAU!