| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca Rulmentul din Fidget Spinner-ul meu a ruginit, sa zic asa.

Este un Ball Bearing, Nu stiu ce material este.

BIlele nu au rugina pe ele, problema este ca, bilele sunt prinse cu un fel de discuri(sunt 2)de fier, si prinse intre fiecare bila cu un fel de capsa(Asemanatoare cu cele pe care le gasiti la sosetele noi, Numai ca mai mici)

Am incercat sa il pun in cola, a scos rugina, dar imediat ce l-am uscat s-a pus inapoi, cat ai clipi.

Credeti ca ma puteti ajuta? Dau funda cat voi de mare! Numai ajutati-ma.

Tin sa mentionez ca l-am pus de vreo 3-4 ori in Coca-cola pentru vreo 30 de minute, si tot acelasi rezultat. Nu am motorina, acetona sau alte materiale la indemana.

Răspuns Câştigător
28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E 25 lei o panarama din aia, iti iei alta si gata

| Kalone a răspuns (pentru suntserios):

Mi se pare un raspuns total incompetent..Am investit 60 de lei in jucariile acestea, nu mi se pare OK Sa o las sa se strice de tot, si sa imi iau alta.

| octav005 a răspuns:

Mie mi se pare o prostie. la ce ajuta acel rulment? acea jucarie? inainte erau alte jocuri: sotronul, lapte gros, fata ascunselea. etc. unde au disparut aceste jocuri care am crescut cu ele.

acum apar fel si fel de prostii care iti afecteaza mintea,

| Kalone a răspuns (pentru octav005):

Fiecare cu parerea lui, eu chiar ador jucaria asta, E o jucarie care te ajuta sa scapi de stress. Fiecare cu gusturile lui.

Nu ai dreptul sa comentezi la gusturile mele, cum nu am eu dreptul sa comentez la gusturile tale.

| xRaduC a răspuns:

Am intrebat un prieten si a spus ''Spune i sa isi ia altul''. Eu nu am Fidget Spinner, dar sunt amuzante. xD

| Kalone a răspuns (pentru xRaduC):

Eu am 3, unul nu mai este functionabil, din pacate tongue

Celalalt are cam aceeasi problema pe care o are si asta..Este enervant.

| Kalone a răspuns:

Am revenit cu niste detalii care va pot ajuta..Am analizat putin Rulmentul. Daca il tin vertical, si il invart, pare sa se invarta,, ok'', Dar tot nu este de ajuns.

Daca il pun orizontal se aude un zgomot ciudat si se opreste instant.Are aceeasi viteza ca pe vertical, dar se opreste instant.

Daca il pun in spinner, si invart spinnerul vertical, cu o viteza mai micuta, se aude un zgomot ciudat, de parca s-ar freca 2 fiare unul de altul, Uneori si scartait.

Daca il invart foarte tare, daca il tin orizontal, sa zicem ca e OK.

Daca il tin vertical incetineste imediat.

Sa il tin vertical, si sa ma joc asa cu el nu este o solutie, va rog sa ma ajutati!

Repet, dau funda mare cat voi!

| xRaduC a răspuns (pentru Kalone):

''Sa cumpere altul''

| Kalone a răspuns (pentru xRaduC):

Pai exact asta am spus si cand s-a stricat acesta, Lasa ca imi cumpar eu altul. Mi-am mai cumparat altul, si a facut aceeasi problema.
Raspunsurile de genul,, Cumpara altul '', sau etc sunt total neajutatoare.Din punctul meu de vedere.

| Kalone a răspuns (pentru xRaduC):

Va rog sa nu mai veniti cu raspunsuri de genul,, Cumpara altul'' sau altele de genul, nu mai dau exemple..Sunt total inutile.
Nu cred ca sunt atat de fraier incat sa nu ma gandesc sa cumpar altul.Dar chiar nu mai am chef sa investesc bani in ele.

| Kalone a răspuns (pentru xRaduC):

WD-40 Distruge spinnerul complet.

| xRaduC a răspuns (pentru Kalone):

Scuze, numai cu atat te pot ajuta. Cum am mai spus, nu am mai avut niciun Spidget Finner. big grin

| Kalone a răspuns (pentru xRaduC):

Mersi pentru ajutor. Dar cola am incercat, si uleiul nu ajuta.Doar alunga sunetul ala, si incetineste si spinner-ul

| Kalone a răspuns:

Mi-am facut Fidget Spinner-ul sa se invarta 4 minute, folosind acelasi rulment. Nu mai am nevoie de ajutor, Multumesc tuturor.

| ionutmihai2002 a răspuns:

Baga-l in benzina

| Kalone a răspuns (pentru ionutmihai2002):

Am spus si mai sus, nu mai am nevoie de ajutor. Spinnerul meu se invarte 3minute si 50 de secunde, uneori cu un avant mai puternic si 4 minute, 4 minute si 10 secunde,

| Madalin0524 a răspuns (pentru Kalone):

Ce-ai facut sa se invarta atat? La mine se invartea 1min, l-am bagat in acetona si acum se invarte 26sec :/

| Kalone a răspuns (pentru Madalin0524):

Pai, nu stiu daca te va ajuta, dar eu am folosit niste,, Shower creme'' Adica, crema de dus big grin

Am turnat asa, pe margini, pe fiecare parte.
L-am frecat/curatat putin in mana, dupa care am folosit o periuta de dinti sa curat tot din el
La final am clatit putin de tot cu apa calda, si Voilla!

| ionutmihai2002 a răspuns:

Scoate camasa cu bile si bag-o o perioada mai indelungata in benzina

| Kalone a răspuns (pentru ionutmihai2002):

Si am mentionat, nu am la indemana benzina, motorina sau alte materiale la indemana

| Aamalikaa a răspuns:

Scoat rulmentul din spinner (nu trebuie neaparat) si baga-l in otet pentru o ora sau pana vezi schimbari. La mine a mers, deci nu vad niciun motiv sa nu mearga, si daca nu, cumpara alt rulment. Sper ca a ajutat happy

| Kalone a răspuns (pentru Aamalikaa):

Tocmai l-am pus, am pus cronometru o ora, dupa o ora, ce ar trebui practic sa fac?

Sa il sterg si atata tot?

| Aamalikaa a răspuns (pentru Kalone):

Da, si daca miroase prea tare a otet, il poti sterge cu un servetel umed si dupa il usuci

| Kalone a răspuns (pentru Aamalikaa):

Am citit undeva ca il poti face sa se invarta mult mai usor si repede folosind niste,, Dish Soap'' Adica, detergent de vase, am Fairy, Si apa calda..Am.

Poate sa ii cauzeze? Adica na, eu stiu ca trebuie sa il pui complet in apa ca sa prinda rugina.

| Aamalikaa a răspuns (pentru Kalone):

Pai daca lingurile si furculitele nu patesc nimic... nici rulmentul nu are trebui sa pateasca ceva... cu toate ca nu as risca

| Kalone a răspuns (pentru Aamalikaa):

Multi oameni au incercat, am vazut numai Review-uri pozitive..Si eu am incercat, dar pe alt spinner. Nu a ruginit, ba chiar a crescut timpul de spin cu vreo 50 de secunde.

| Kalone a răspuns (pentru Aamalikaa):

Am incercat metoda ta, l-am scos dupa o ora din Otet, si nu mica mi-a fost mirarea cand l-am gasit PLIN DE RUGINA.Am incercat o alta metoda, a mea, si am inceput sa o scot... Dupa cateva curatari bune, o sa il aduc la viata.

Folositi un Sapun Lichid/Crema de dus si apa calda.

Puneti Sapun Lichid/Crema de dus, depinde ce folositi, pe rulment, frecati bine, dupa care folositi o periuta de dinti sa scoateti rugina.

In 3-4 incercari rugina a disparut.

| Aamalikaa a răspuns (pentru Kalone):

Ciudat... La mine a mers perfect.