| ღm0tzataaღ a întrebat:

am si eu o intrebare.am un caine de 7 ani si ma intrebam daca il mai pot invata sa mearga in lesa, deoarece cand era mik nu am avut timp. ori ce sfat e bine-venihappy. pupiciii:*:*:*

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Da bineinteles ca poti sa-l inveti. Mai greu decat pe un pui, dar nu e imposibil. Stimulat cu premii, cu multi de bravo si cu multa atentie, eu zic ca ai sanse de reusita. Depinde f mult si ce rasa e. Pt ca exista caini cu un caracter mai dificil, altii incapatanati, altii care invata destul de repede si sunt foarte atasati de stapan.

Sfatul este sa incepi cu o zgarda normala, in locuri neaglomerate (parcuri de exemplu), sa-ti iei in buzunar vreo 10 biscuiti de caini, carne de pui, cascaval - toate bucatele, sa-l tii din scurt langa picior si sa-i spui de fiecare data cand trage PAS sau AICI. Iar in momentul ala sa-l smucesti din lesa spre piciorul tau. La fiecare pas corect ii dai cate un premiu si ii spui BRAVO! Poti sa-i dai premiul si in timp ce-i spui PAS din mers.

Eu zic ca ai sanse de reusita!

4 răspunsuri:
| ღm0tzataaღ explică:

Mersi de ajutor. app e caine lup belgianhappy

| ONU_2429 a răspuns:

Slabe dar slabe slabe sansestraight face
dar incercarea moarte n-arebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti pentru ca si eu am un labrador pe care l-am invatat in lesa la 6 ani (acum are 7).

| iuliana_8815 a răspuns:

Pai daca nu l-ai invatat cand era pui acum singura ta sansa ar fi sal duci la un dresor mai bun si nici ala nu se stie daca poate s-o faca