| Robyeu a întrebat:

Am si eu o intrebare un caine ciobanesc de bucovina poate fi tinut in apartament, adica se simte bine? Doresc cat mai multe informatii! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| AnonimKidd a răspuns:

Buna! Nu vreau sa iti displaca raspunsul meu, dar e :NU! Gandeste-te putin:ciobanesti sunt caini mari.Cainii mari au nevoie de spatiu. Uite ce se spune despre ciobanescul de bucovina:''Este un foarte bun câine de pază pentru locuințe, proprietăți si al turmelor de animale. Acsta obișnuiește să patruleze în timpul nopții proprietățile pe care le păzește. Este un excelent însoțitor pe munte, un plăcut animal de companie ce adoră să se joace cu copiii.''Nu are unde sa patruleze in apartament.Deci cu parere de rau raspunsul meu e nu.

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ciobănescul de Bucovina, este un câine mare și îi trebuie un spațiu mare-o curte mare--.
Într-un apartament ții un câine mic, nu unul mare.
Cel mai mare câine de apartament, ar fi, după mine, un Chow Chow, care este totuși cam mare, pentru un apartament obișnuit.
http://www.chow-chow.ro/
http://www.animale.ro/caini/chow-chow
http://en.wikipedia.org/wiki/Chow_Chow
http://ro.wikipedia.org/wiki/Chow_chow
http://chow.ro/
http://www.freewebs.com/chow-chow/

| MMihai a răspuns:

Vezi http://www.zooland.ro/Ciobanescul_Romanesc_de_Bucovina-4150.html
In ceea ce priveste culoarea clasica de care dispune un astfel de caine, fondul trebuie sa fie alb, cu pete bine definite, de culoare nisipiu-carbunos, tigrata sau neagra. Pe membre sunt admise stropiturile sau alte nuante. Culorile uniforme sunt si ele acceptate, dar nu sunt atat de cautate ca celelalte. Miscarea sa este regulata si degajata, vazute din spate, membrele miscandu-se in linie dreapta.
Un mascul poate ajunge la 78 kg si 75 cm, iar o femela la 72 kg si 68 cm., normal, greutatea fiind direct proportionala cu talia.
Exemplarele care se vor situa sub aceste cifre nu vor fi recunoscute atunci cand se va dori inregistrarea lor.
Un câine de peste 70 -80 de kg mănâncă cât un om sau mai mult.

Chow-Chow-ul este un caine de talie medie, cu parul de lungime medie, cu o constitutie robusta, scund si indesat. Cainele are un cap mare cu un craniu lat si plat, botul scurt si pliuri faciale care ii dau aspectul de animal permanent incruntat. Urechile sunt rotunde si mici, fiind purtate ridicate pe verticala. Coada este rasucita si purtata ridicat peste spate.
Cea mai caracteristica trasatura a cainelui este limba albastru-neagra, care este o raritate printre rasele de caini.Chow-Chow-ul are o blana dubla alcatuita dintr-un par exterior des si un puf moale si lanos. Cele mai frecvente culori sunt rosu (ruginiu), negru sau cafeniu deschis. Inaltimea la greaban este de 46-56 cm, iar greutatea corporala este de 20-32 kg.
Chow-Chow-ul, este ca un copil mic, în raport de ciobănescul de Bucovina.
Și evident mănâncă mai puțin decât un om adult.
Așa poți să vrei și ghepard, despre care cred că este mai mic decât ciobănescul de Bucovina.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghepard
Ghepardul adult cântărește între 40 și 65 kg. Lungimea totală corpului este de 115-135 cm, în timp ce coada variază până la 84 cm. Masculii tind să fie mai mari ca femelele, dar nu este o variație mare și este dificil a separa masculii de femele doar prin aparență.

Ghepardul este mai mic, dar sunt sigur nu vrei ghepard, că nu este animal domestic, poate să fie domesticit, dar nu este de ținut la bloc, așa ceva.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu prea cred. Ala e un caine foarte mare care are nevoie de spatiu. Gandeste-te ca ala e genul de caine care se lupta cu ursul. Il vezi stand in 6 mp si asteptand sa-l scoti, in lesa, la plimbare? Ca sa nu mai vorbim de faptul ca, in lesa fiind, ară cu tine tot orasul daca are chef s-o ia la fuga.

| AndreeaDeea14 a răspuns:

Nu poti sa tii un ciobanesc in apartament, pentru ca e foarte mare si are nevoie de spatiu de miscare.:* Sper ca te-am ajutat. Poti sa ma anunti cand vrei un raspuns despre caini.Snt ca un expert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU!
Ciobanescul, fiind si foarte mare, are nevoie de mult spatiu si de foarte multa miscare. Altfel, se imbolnaveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu noi credem ca daca le iubim ele sant fericite.animalele.pasarile si matzele.asa credem.io personal cred ca animalele pasarile si matele se simt bine in mediu,in natura, nu in casa, acolo unde ele isi pot pune in valoare, aptitudinile native.nu in casa, nu in cusca, nu in lant. uitate la gadina zoologica.sant ele fericite? sant iubite de toti, hranite, curatate, dar sant fericite? ma indoiesc.am un gapapal in cusca. daca as fi sigur ca stie sa calatoreasca la confratii lui i-as da drumul si maine.

| GregHouse a răspuns:

Nu stiu eu multe despre caini, dar daca e ciobanesc iti dai seama ca are nevoie de mult spatiu (cand e mic poate nu, dar cand creste...) si ar fi preferabil sa fie tinut intr-o curte.

| 93Anna93 a răspuns:

Teoretic da, dar practic, este un caine prea mare pentru apartament, plus ca lor le place sa alerge si au foarte multa energie. Imagineaza-ti cum ar fi cand un caine de talia unui ciobabesc de bucovina ar incepe sa latre in mijlocul noptii, in apartament! Va trezi toata scara! Sfatul meu este sa cauti un caine mai micut.

| Madalina84 a răspuns:

Uite un link intereseaza-te de acolo si vezi:

http://www.google.ro/......http?/url

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Ciobanescul de Bucovina este un caine de talie mare, este un caine de turma, deci nu ii va fi bine in casa, dar daca vrei trebuie plimbat de 5 ori pe zi cate o ora, cu alergare si facutul nevoilor, succes!

| GandalfTheWizard a răspuns:

Poate dar va fugi din colt in colt si se va simtic a intr-o cusca, mai ales cand va creste mai mare va incepe sa roada chestii si sa le poarte, nu te sfatuiesc sa il tii in casa, mai ales la BlOkwinking

| Unlucky a răspuns:

Normal ca se simte bine! Oricarui caine ii este bine in casa, indiferent daca e mica (apartament) sau mare, doar ca trebuie sa il ingrijesti, ca pe ori care alt caine. Din moment ce iti iei un caine, ai responsabilitati..Sa il plimbi, sa ii dai de mancare, sa aiba jucarii mereu, sa te joci cu el, sa il incluzii in aproape toate activitatile tale..Acelasi lucru este si daca il ti la apartament, doar ca trebuie sa il scoti afara, la plimbare, mai des! big grin

| andrey9811 a răspuns:

Parerea mea e ca orice ciobanesc ar fi nu poate fi tinut in apartament deoarece e foarte mare si iti va distruge tot din casa. Unui ciobanesc ii prieste bine libertatea, nu captivitatea.